Brother RCP2410 Refurbished Computerized Sewing Machine
- Model #:
- RCP2410 RCP2410Brother
Perfect for new or seasoned sewers, alike, this refurbished CP2410 is a smart choice for all your sewing and quilting projects. See full product description
Product Description
Introducing the CP2410 computerized sewing and quilting machine, a machine to give the designer in you even more flexibility. Featuring 13 accessory sewing and quilting feet, the CP2410 includes the exceptionally useful metal open toe and adjustable zipper piping feet. You can slide off the accessory tray to reveal a convenient free arm for sewing and mending those cylindrical items. Coupled with an extra-large, easy view, backlit display and a hard case to protect your investment, the CP2410 will appeal to the novice and experienced seamstress alike!
Main Features
- Comes with 13 sewing and quilting feet including a metal open toe foot and an adjustable zipper piping foot
- 240 built-in stitches including 130 sewing stiches plus 110 alphanumeric stitches
- Included wide table for large projects such as quilts
- Large backlit LCD display for easy viewing in low light
- Easy stitch selection and adjustment with the touch of a button
- Jam resistant quick-set™ drop-in top bobbin
- 8 styles of built-in one-step buttonholes
- Brightly lit LED work area
- Variable speed control and start/stop button
- Advanced easy needle threading system
- Drop feed for free-motion quilting
- Smooth fabric feeding utilizing 7-point feed dogs
- Super easy bobbin winding system
- Needle position button
Sewing Features
| Buttonhole Styles | 8 one-step |
| Stitch Width | 7mm |
| Stitch Length | 5mm |
| Workspace Table | Included |
| Free Arm | Yes |
| Max. Sewing Speed (stitches per minute) | 850 |
| Feed Dog | 7 |
| Built-in Stitches (includes Buttonhole Styles) | 130 |
| Work Space (Height & Width) inches | 5.7" x 3.8" (14.5 cm x 9.7 cm) |
| Built-in Sewing Lettering Fonts | 2 |
Quilting Features
| Knee Lifter | Feature not available |
| Built-in Quilting Stitches | Yes |
| Drop Feed/Free Motion | Yes, manual |
Carton Contents
| Other Included Accessories | Accessory Bag,Ballpoint Needle,Bobbins,Circular Attachment,Cleaning Brush,Extra Spool Pin,Instructional DVD,Operation Manual,Power Cord,Screwdriver,Seam Ripper,Twin Needle |
| Protective Case | Hard case included |
| Included Accessory Feet | 1/4" quilting foot,Adjustable zipper/piping foot,Blind stitch foot,Button sewing foot,Buttonhole foot,Monogramming foot,Open toe foot,Overcasting stitch foot,Spring action zigzag foot,Stitch guide foot,Walking foot,Zigzag foot,Zipper foot |
| Accessory Storage | Yes |
| Wide Table | Included |
| Specialty Feet Included | Yes |
Other
| Warranty | 25-Year Limited Warranty |
Basic Features
| LCD Size (inches) | 1.1" x 2.5" (2.8 cm x 6.4 cm) |
| Number of Needles | 1 |
| Lighting | 1 LED |
| Easy Bobbin Winding | Automatic bobbin winding system |
| Quick Set™ Bobbin | Yes |
| Needle Threading System | Yes |
| Automatic Thread Cutter | No |
Feets & Guides
Brother SA102C Concealed Zipper Foot
- Item #:
- SA102C
Brother SA102C Concealed Zipper Foot
- Item #:
- SA102C
Brother SA104C Bi-level Foot - Left
- Item #:
- SA104C
Brother SA104C Bi-level Foot - Left
- Item #:
- SA104C
- Item #:
- SA109
- Item #:
- SA109
- Item #:
- SA110
- Item #:
- SA110
- Item #:
- SA120
- Item #:
- SA120
- Item #:
- SA114
- Item #:
- SA114
Brother SA126 Narrow Hem Foot 7 mm
- Item #:
- SA126
Brother SA126 Narrow Hem Foot 7 mm
- Item #:
- SA126
Brother SA125 1/4" Quilting Foot
- Item #:
- SA125
Brother SA125 1/4" Quilting Foot
- Item #:
- SA125
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA133 Blind Stitch Foot
- Item #:
- SA133
Brother SA133 Blind Stitch Foot
- Item #:
- SA133
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA141
- Item #:
- SA141
Brother SA145 Clearview Foot 7 mm
- Item #:
- SA145
Brother SA145 Clearview Foot 7 mm
- Item #:
- SA145
Brother SA147 Open Toe Foot 7 mm
- Item #:
- SA147
Brother SA147 Open Toe Foot 7 mm
- Item #:
- SA147
Brother SA150 Pearls and Sequins Foot
- Item #:
- SA150
Brother SA150 Pearls and Sequins Foot
- Item #:
- SA150
Brother SA158 7-hole Cording Foot 7 mm
- Item #:
- SA158
Brother SA158 7-hole Cording Foot 7 mm
- Item #:
- SA158
Brother SA160 Stitch Guide Foot
- Item #:
- SA160
Brother SA160 Stitch Guide Foot
- Item #:
- SA160
Brother SA161 Adjustable Zipper & Piping Foot
- Item #:
- SA161
Brother SA161 Adjustable Zipper & Piping Foot
- Item #:
- SA161
- Item #:
- SA164
- Item #:
- SA164
Brother SA167 Straight Stitch Foot 7 mm
- Item #:
- SA167
Brother SA167 Straight Stitch Foot 7 mm
- Item #:
- SA167
Brother SA176 Zig Zag Foot with Ankle
- Item #:
- SA176
Brother SA176 Zig Zag Foot with Ankle
- Item #:
- SA176
Brother SA177 Side Cutter 7 mm
- Item #:
- SA177
Brother SA177 Side Cutter 7 mm
- Item #:
- SA177
Brother SA179 Pintuck Foot 7 mm
- Item #:
- SA179
Brother SA179 Pintuck Foot 7 mm
- Item #:
- SA179
Brother SA184 Edge-Joining Foot
- Item #:
- SA184
Brother SA184 Edge-Joining Foot
- Item #:
- SA184
Brother SA186 Metal Open-Toe Foot
- Item #:
- SA186
Brother SA186 Metal Open-Toe Foot
- Item #:
- SA186
Brother SA185 1/4" Piecing Foot-Guide
- Item #:
- SA185
Brother SA185 1/4" Piecing Foot-Guide
- Item #:
- SA185
Brother SA187 Open-Toe Quilting Foot
- Item #:
- SA187
Brother SA187 Open-Toe Quilting Foot
- Item #:
- SA187
Brother SA188 Open-Toe Walking Foot
- Item #:
- SA188
Brother SA188 Open-Toe Walking Foot
- Item #:
- SA188
- Item #:
- SA190
- Item #:
- SA190
Brother SA191 Stitch-in-the-Ditch Foot
- Item #:
- SA191
Brother SA191 Stitch-in-the-Ditch Foot
- Item #:
- SA191
- Item #:
- SA192
- Item #:
- SA192
Brother SA198C Adjustable Bias Binder Foot
- Item #:
- SA198C
Brother SA198C Adjustable Bias Binder Foot
- Item #:
- SA198C
- Item #:
- SA538
- Item #:
- SA538
- Item #:
- SAQKIT
- Item #:
- SAQKIT
Bobbins
Supplies & Accessories
Brother SAADVQLT Advanced Quilt Design Software
- Item #:
- SAADVQLT
Brother SAADVQLT Advanced Quilt Design Software
- Item #:
- SAADVQLT
General
Brother SABWRK1C Bobbin Work Kit
- Item #:
- SABWRK1C
Brother SABWRK1C Bobbin Work Kit
- Item #:
- SABWRK1C
Brother SACIRC1C Circular Attachment Bundle
- Item #:
- SACIRC1C
Brother SACIRC1C Circular Attachment Bundle
- Item #:
- SACIRC1C
Brother SAFMGRIP Free-Motion Grip
- Item #:
- SAFMGRIP
Brother SAFMGRIP Free-Motion Grip
- Item #:
- SAFMGRIP
Brother SA101 Dynamic Walking Foot Set
- Item #:
- SA101
Brother SA101 Dynamic Walking Foot Set
- Item #:
- SA101

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsWarranty
25-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask







