Brother ADS-4300N Professional Desktop Scanner for Business Workgroups
- Model #:
- ADS4300N ADS4300NBrother
The Brother ADS-4300N Professional Desktop Scanner delivers fast, two-sided scanning up to 40 ppm, as well as easy integration with existing workflows and versatile scan-to destinations. Security features help limit document and device access and protect against intrusions. See full product description
Product Description
The Brother ADS-4300N Professional Desktop Scanner is an essential component of an optimized fleet for the way work now works providing easy integration with existing workflows, versatile scan-to destinations, and improved productivity. Equipped with fast, two-sided scanning up to 40 ppm to help maximize workgroup productivity it also quickly scans stacks of paper with various sizes and weights via the 80-page capacity auto document feeder to help maximize efficiency and productivity. Offering Triple Layer Security features, it helps limit document and device access and protects against network intrusions. Wide driver support (TWAIN, WIA, ISIS, and SANE) makes this machine compatible with existing software applications and document management systems. For easy collaboration, it scans to a variety of cloud applications including Google Drive , Dropbox, and OneDrive, as well as email, SharePoint, SSH Server (SFTP), USB memory stick, and more. It's also equipped with a powerful bundled software suite to create, edit, and convert scanned documents into a wide variety of file formats including Searchable PDFs, Secure PDFs, Word, Excel, and PowerPoint. Maximize output quality with integrated image optimization features, such as Auto Deskew, Auto Image Rotation, and Bleedthrough Removal. Featuring a built-in Ethernet network interface, you can easily set up and share on your network. Ideal for busy offices and workgroups, scan-to your mobile device with AirPrint and Brother Mobile Connect. The ADS-4300N is also ENERGY STAR compliant and EPEAT Silver rated, making it an energy-efficient choice for your document capture needs. Includes a 1-year standard limited warranty for peace of mind, as well as free online or live chat technical assistance for the life of your product.
To learn more about the 'Brother ADS-4300N Professional Desktop Scanner for Business Workgroups', download the brochure here.
Main Features
- Fast scan speeds. Scans single and double-sided materials in a single pass, in both colour and black/white, at up to 40 ppm.
- Flexible connectivity options. Features built-in Ethernet network interface to easily set up and share on your network. Scan-to your mobile device with AirPrint and Brother Mobile Connect.
- Fast, multi-page scanning. Quickly scan a variety of document sizes and types via the large, 80-page capacity auto document feeder to help optimize efficiency. Add additional sheets with continuous scanning mode for even greater productivity.
- Easily adapts to your existing workflows. Provides wide driver support (TWAIN, WIA, ISIS, and SANE) for easy integration, as well as a number of scan-to destinations including email, cloud services, SharePoint, SSH Server (SFTP), USB memory stick and more.
- Triple Layer Security. Advanced security helps to safeguard sensitive documents and securely connect to the device and network.
- Powerful bundled software suite included. Create, edit, and convert scanned documents into a wide variety of file formats for managing and storing.
- Advanced image optimization. Maximize output quality with integrated image optimization features, such as Auto Deskew, Auto Image Rotation, and Bleed-through Removal, as well as Kofax VRS Elite / Kofax Express compatibility for optimal scan results.
- Device management solutions. Equipped with device management solutions to enable mass distribution of device configurations, security settings, firmware updates, and task automation.
- Energy-efficient. ENERGY STAR® compliant and EPEAT® Silver rated.
- Brother At your side support. One-year limited warranty with free online or live chat support for the life of your product.
| Functions | Scan |
| Mobile Device Compatibility | AirPrint™,Wi-Fi Direct® |
| Mobility | Desktop |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 15.4" (W) x 9.6" (D) x 12.6" (H) |
| Carton Contents | Brother ADS-4300n, AC Adapter, USB 3.0 Interface Cable, Quick Setup Guide |
| Carton Weight | 8.0 lbs |
Scan
| Colour/B&W Scanning | B&W & Color Scanning |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Linux®,Mac OS® |
| Max. Optical Resolution | Up to 600 x 600 dpi |
| Daily Scan Volume | More than 2,500 pages |
| Scanning Method | Dual CIS |
| Duplex Scanning | Yes |
| Duplex Scan Speed | 80 ipm |
| Scan Media Type | Photos,Documents,Presentations,Business Cards |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA,ISIS,SANE |
| Scanning Area | 8.5" x 14" |
| Scan Paper Size | Letter,Legal |
| Scan To Feature | Cloud (Web Connect),Email,File,FTP,Image,Microsoft® SharePoint®,Network Folder,OCR,Secure FTP,SSH Server (SFTP),USB,USB Flash Memory Drive,USB Memory |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
| Additional Scanning Features | Duplex scanning,Scan to Cloud,Scan to Email |
| Scan to Flash Memory Drive | Yes |
Fax
| Kofax VRS® | Compatible with Kofax VRS® versions 5.1 and up (not included) |
Other
| Unit Weight | 6.1 lbs |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100/1000,SuperSpeed USB 3.0 |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Interface(s) | USB 3.0,Ethernet |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 11.7" (W) x 8.5" (D) x 7.5" (H) |
Hardware Features
| LCD Display | No |
| Max. Paper Capacity (ADF up to; sheets) | 80 sheets |
| Connectivity | Ethernet,USB |
Software Features
| Windows®/Mac OS® | Yes |

Brother ADS-4300N Professional Desktop Scanner for Business Workgroups
Model #: ADS4300N
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother ADS-4300N Professional Desktop Scanner for Business Workgroups
Model #: ADS4300N
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask






