Brother DCPL2640DW Compact Monochrome Laser Multifunction
- Model #:
- DCPL2640DW DCPL2640DWBrother
Dynamic, reliable, efficient. It’s all right here in black and white. See full product description

Mono
Print/Copy/Scan

Speed
27 ppm

Connectivity
Wi-Fi, USB

Paper capacity
250-pg input

2-sided
printing
Product Description
The Brother DCPL2640DW is a reliable, affordable monochrome laser multi-function copier for home or small office use. Connect via wireless networking or Hi-Speed USB interface. Fast, high-quality print and copy speed up to 27ppm, with valuable copy features including sort/stack, ID copy, reduction/enlargement, and more. Colour scanning to a variety of destinations. Automatic two-sided printing helps save paper. Compact size, with adjustable letter/legal 250-sheet capacity tray, and manual feed slot for envelopes. Print from compatible mobile devices over your wireless network1. High-yield replacement toner cartridge available to help lower cost per page. 1-year limited warranty plus free support for life of your product.
To learn more about the 'Brother DCPL2640DW Compact Monochrome Laser Multifunction', download the brochure here.
Main Features
- Fast high-quality output with print and copy speeds up to 27ppm
- Easy to set up and share on your wireless network or connect locally via USB interface
- Automatic duplex (two-sided) printing to help save paper
- Standalone copying with valuable features including: Sort/Stack Reduce/enlarge documents from 25-400% and N-in-1 copying
- 250-sheet capacity tray adjustable for letter or legal plus a manual feed slot for envelope printing
- High-quality colour scanning with a variety of "scan-to" and advanced features including ID Scan and more
- Print from your mobile device via : AirPrint™ Google Cloud Print™ Brother iPrint&Scan Cortado Workplace Wi-Fi Direct™
- High-yield 2600-page toner cartridge available
- Print high-quality documents at up to 2400 x 600 dpi resolution
- 1 year limited warranty with free support for the life of your product
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 27 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | Less than 8.5 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 567 x 517 x 414 mm |
| Carton Weight | 11.9 kg |
| Carton Contents | (1) Starter Toner Cartridge (yields approximately 700 pages ) (1) DR630 Drum Unit (yields approximately 12,000 pages ) Quick Setup Guide and Basic User's Guide AC Power Cord Installation CD-ROM |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B/W Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 600 x 2400 dpi |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA,ICA |
| Scan To Feature | Email,File,Image,OCR |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Other
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-28 lb (Bond) |
| Standard Interface(s) | Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Sheet Weight - Manual Feed | 16-43 lb |
| Unit Weight | 9.6 kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 409 x 398.5 x 267 mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6,B5,B6,Envelopes,Custom Sizes (3"-8.5" W, 4.57"-14" L) |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Max. Monthly Duty Cycle | 10,000 pages |
| LCD Display | 2-Line LCD |
| Standard Memory | 32Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Server,HTTP Server,ICMPv6,IPP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,TFTP Client and Server,Web Services (Print/Scan) |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA/WPA2-PSK (TKIP/AES) |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Server,HTTP Server,ICMP,IPP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,TFTP client and server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Drums
- Item #:
- DR630
- Item #:
- DR630
Toner
Brother TN660 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN660
Brother TN660 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN660

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask












