Brother FAX2840 High-speed Laser Fax
- Model #:
- FAX2840 FAX2840Brother
Featuring a 33.6-Kbps modem and a 20-page auto document feeder, this high-speed laser fax machine is ideal for your home or small office. See full product description

Mono
Fax/Copy

Speed
33.6k bps Super G3 fax modem

Paper capacity
250-pg input
Product Description
The IntelliFAX-2840 is a laser fax that is ideal for home offices or small offices. It features a 33.6K bps modem and a 20-page capacity auto document feeder. This compact fax has a generous paper capacity of 250 sheets and an optional high capacity replacement toner cartridge is available.
To learn more about the 'Brother FAX2840 High-speed Laser Fax', download the brochure here.
Main Features
- 33.6k bps Super G3 fax modem for fast fax communication
- Up to 272 broadcast locations; 222-station auto dialing
- 20-page capacity auto document feeder
- 16MB standard memory capacity with dual access
- Front loading 250-sheet paper capacity
- Peace of mind: free machine-lifetime support
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 21 ppm |
| Paper Handling Size - Paper Tray | Legal,Executive,A6,B5,B6,A4,A5 |
Carton Contents
| Carton Weight | 12.0kg |
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 476 x 458 x 436 mm |
| Carton Contents | Brother IntelliFAX-2840 (1) Starter Toner Cartridge (yields approximately 700 pages ) |
Fax
| Fax Forwarding | Yes |
| Distinctive Ring Ready | Yes |
| Secure Fax | No |
| Caller ID Ready | Yes |
| Fax Modem Speed | 33.6K bps Super G3 Fax Modem |
| Document Memory Backup | Yes |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Total Auto Dial Locations | 222 |
| Group Dial (up to x groups) | 8 |
| Polling | Yes |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Transmission Verification Report | Yes |
| PC Fax Capability (send/receive) | No |
| Fax Page Memory | Up to 400 Page Fax Memory |
| One-Touch Dial (# of Locations) | 22 |
| Best Transmission Speed | 2.5 seconds |
| Speed Dial (# of Locations) | 200 |
| Broadcasting (# of Locations) | 272 Locations |
Other
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Sheet Weight - ADF | 17-24 lb |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 5.8" W/5.8" H |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-28 lb (Bond) |
| Standard Interface(s) | Hi-Speed USB 2.0 |
| Unit Weight | 9.0kg |
| Consumable Type | Toner Cartridge & Drum Unit |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 368 x 360 x 311 mm |
Hardware Features
| LCD Display | 2-Line LCD |
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Max. ADF Capacity | 20 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
| Max. Monthly Duty Cycle | 10,000 pages |
| Optional Paper Capacity | No |
Drums
- Item #:
- DR420
- Item #:
- DR420
Toner
Brother TN450 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN450
Brother TN450 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN450

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask









