Brother HLL2325DW Compact Laser Printer with Wireless Networking and 2-Sided Printing
- Model #:
- HLL2325DW HLL2325DWBrother
Brother HLL2325DW Laser Printer See full product description
Product Description
Brother HLL2325DW Laser Printer
Main Features
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 30 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | Less than 8.5 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 441 x 286 x 504mm |
| Carton Weight | 7.9kg |
Scan
| Duplex Scanning | No |
Other
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-28 lb (Bond) |
| Standard Interface(s) | Hi-Speed USB 2.0 |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Sheet Weight - Manual Feed | 16-43 lb |
| Unit Weight | 6.8 kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 356 x 360 x 183mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6,B5,B6,Envelopes |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Optional Paper Capacity | No |
| Max. Monthly Duty Cycle | 10,000 pages |
| LCD Display | No |
| Standard Memory | 8Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
Software Features
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | No |

Brother HLL2325DW Compact Laser Printer with Wireless Networking and 2-Sided Printing
Model #: HLL2325DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsBrother HLL2325DW Compact Laser Printer with Wireless Networking and 2-Sided Printing
Model #: HLL2325DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask






