Brother HL-L2395DW Monochrome Laser Multifunction
- Model #:
- HLL2395DW HLL2395DWBrother
Reliable and efficient, this compact monochrome laser multifunction features a convenient flatbed copy & scan, 2.7" colour touchscreen and duplex and wireless printing for your busy home or small office. See full product description

Mono
Mono

Speed
36 ppm

Connectivity
Wi-Fi, Ethernet, USB

Paper Capacity
250-pg input

2-sided
Printing
Product Description
Reliable and efficient, the Brother HL-L2395DW 3-in-1 is a smart choice for busy homes or small offices. With fast print speeds up to 36 pages per minute and a flatbed scan glass for convenient copying and scanning, it comes with a 1-year limited warranty and free online or live chat support for the life of your printer.
Wireless mobile device printing and touch to connect printing and scanning with NFC adds convenience to your daily operations. Print from and scan to popular Cloud services directly from its 2.7 colour Touchscreen that helps you save time by creating custom shortcuts for your most-used features. The 250-sheet letter/legal paper capacity helps improve efficiency with fewer refills.
To learn more about the 'Brother HL-L2395DW Monochrome Laser Multifunction', download the brochure here.
Main Features
- Fast, high-impact monochrome printing and copying up to 36ppm
- Convenient Copy & Scan with Flatbed Scan Glass
- NFC touch to connect Print & Scan
- Uses Brother Genuine high-yield replacement toner cartridges to deliver low cost printing
- 2.7 colour Touchscreen display lets you create shortcuts
- 250-sheet letter/legal paper tray
- Single sheet bypass tray for printing on envelopes and card stock
- Flexible connectivity with Ethernet or wireless networking
- Print from mobile devices over a wireless network
- Print from / scan to popular destinations including Email, Google Drive, Dropbox, Evernote and more
- One-year limited warranty with free online or live chat support for the life of the product
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 36 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | Less than 8.5 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 580 x 517 x 434 mm |
| Carton Weight | 13.1kg |
| Carton Contents | (1) Starter Toner Cartridge (yields approximately 700 pages‡) (1) DR730 Drum Unit (yields approximately 12,000 pages‡) Installation CD-ROM AC Power Cord Quick Setup Guide & Basic User's Guide |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B/W Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA |
| Scan To Feature | Email,File,Image,OCR |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Other
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-43 lb (Bond) |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Sheet Weight - Manual Feed | 16-61 lb |
| Unit Weight | 10.3kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 410 x 398.5 x 272 mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | C5 Envelope,Com-10,DL Envelope,Envelopes,Monarch,Custom Sizes (3"-8.5" W, 4.57"-14" L) |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Max. Monthly Duty Cycle | 15,000 pages |
| LCD Display | 2.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 128Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMPv6,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,TFTP Client and Server,Web Services (Print/Scan) |
| Brother Cloud Apps | Easy Scan To Email,Scan to Excel,Scan to PowerPoint,Scan to Word |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA/WPA2-PSK (TKIP/AES) |
| Emulation(s) | BR-Script3,PCL6,PDF Version 1.7 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMP,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,TFTP client and server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Drums
Brother DR730 Genuine Drum Unit
- Item #:
- DR730
Brother DR730 Genuine Drum Unit
- Item #:
- DR730
Toner
Brother TN730 Mono Laser Toner Cartridge
- Item #:
- TN730
Brother TN730 Mono Laser Toner Cartridge
- Item #:
- TN730

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask











