
Brother MFC-J4535DW INKvestment Tank All-in-One Colour Inkjet Printer
Brother MFC-J4535DW INKvestment Tank All-in-One Colour Inkjet Printer
- Model #:
- MFCJ4535DW MFCJ4535DWBrother
The MFC-J4535DW INKvestment Tank all-in-one colour inkjet printer is ideal for home and small office use. Its reengineered high-capacity in-box ink cartridges provide up to 1-year of uninterrupted printing. Print and copy from your mobile device plus scan and fax. See full product description

2-sided
Automatic 2-sided printing

Colour
Colour

Connectivity
Wireless, Wi-Fi Direct®, Ethernet and USB

Speed
colour

Paper Capacity
Up to 400 sheets plus 1-sheet bypass tray
Product Description
The Brother MFC-J4535DW INKvestment Tank all-in-one colour inkjet printer is an ideal choice for home and small office use. It features reengineered high-capacity ink cartridges that provide up to 1 year of uninterrupted printing of approximately 150 pages per month, using only the cartridges provided in-box.
Offering versatile paper handling, it features two adjustable paper trays that can handle up to 400 sheets of letter or legal-sized paper. It also has an up to 20-sheet automatic document feeder and a bypass tray for alternative media.
Its intuitive 2.7 colour display lets you navigate to powerful features plus print-from and scan-to popular cloud services including Google Drive , Dropbox Box, OneDrive, and more directly from the printer. It offers two-sided printing, wireless, wireless direct and USB connectivity and is supported by Brother Mobile Connect. Page Gauge technology monitors your ink, so you never run out in the middle of a print job. Add to all that a 2-year warranty, and you've got a printer that's a smart pick for all your printing, copying, scanning, and faxing needs.
To learn more about the 'Brother MFC-J4535DW INKvestment Tank All-in-One Colour Inkjet Printer', download the brochure here.
Main Features
- Uninterrupted printing for up to 1 year with in-box ink (approximately 150 pages per month)
- Reengineered Brother INKvestment Tank technology
- Flexible connectivity including Wireless, Wireless Direct, Ethernet and USB
- Ideal for home and small office use
- Print speeds up to 20 ppm black/19 ppm colour
- NFC mobile device touch to connect print and scan
- Page Gauge technology monitors ink use so you never run out of ink in the middle of a print job
- Colour flatbed scanner lets you scan documents up to 8.5" x 11" and 8.5" x 14" via ADF
- 2.7" colour display for easy onscreen menu navigation and printing from and scanning to popular cloud applications
- 2-year limited warranty for peace of mind
INKvestment Tank All-in-One Colour Inkjet Printer
Printing technology you can rely on
Brother INKvestment Tank technology allows you to experience uninterrupted printing with up to 1 year of ink provided in-box*.
*Based on average monthly print volumes of approximately 150 pages at 60% black pages/40% colour pages in accordance with ISO/IEC 24711 using 4 cartridges provided in-box.
Super convenient high-capacity ink cartridges
Brother's reengineered INKvestment Tank high capacity ink cartridges hold more ink than traditional cartridges while delivering exceptional savings.
Flexible paper handling
Save paper with two adjustable paper trays that offer a total capacity of 400 sheets, and enjoy the convenience of an up to 20-sheet automatic document feeder, bypass tray, and automatic 2-sided printing.
Easy-to-use app simplifies on-the-go printing
With the Brother Mobile Connect* app, you can control scanning, printing, device management, and copying from your favourite mobile device.
*Requires connection to a wireless network. Brother Mobile Connect and Brother iPrint&Scan free app download are not available in all countries.
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal |
| Print Paper Size | Letter,Legal |
| ISO-based Print Speed (Black) | 20ppm (ISO/IEC 24734) |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Technology | InkJet |
| Print Colour | Colour |
| ISO-based Print Speed (Colour) | 19ppm (ISO/IEC 24734) |
| Print Media Type | Documents,Presentations |
| Duplex Printing Capability | Yes (up to 8.5" x 11") |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 4800 x 1200 dpi |
| Additional Printing Features | Mobile printing,Advanced security features |
| Max. B&W Print Speed | 20 ppm |
| Max. Colour Print Speed | 19 ppm |
| Barcode Printing | No |
| Monthly Print Volume | 250 - 2,000 pages |
| First Time to Print | Less than 7.2 Seconds |
| Borderless Printing | Yes |
Copy
| Copy Reduction/Enlargement | 25%-400% |
| Max. Colour Copy Speed | 10.5 cpm |
| Max. B&W Copy Speed | 13 cpm |
Scan
| Scanning Method | CIS |
| Interpolated Scan Resolution (dpi) | Up to 19200 x 19200 dpi |
| Colour/B&W Copying | B&W & Color |
| Direct Scanning Destinations | BOX™,BOX™ for Business,Email,Brother™ CLOUD APPS,Mobile Devices,Dropbox®,Dropbox® Business,Evernote®,Evernote® Business,Google Drive,Google Drive for Business,Microsoft® OneDrive® (formerly SkyDrive®),Microsoft® OneDrive® for Business,Microsoft® OneNote® |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scanning Area | 8.5" x 14" |
| Scan Media Type | Photos,Documents,Presentations,Business Cards |
| Scan To Feature | Easy Scan to Email |
| Scan Paper Size | Letter |
| Additional Scanning Features | Scan to Email |
| Colour/B&W Scanning | B&W & Color Scanning |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Other
| Interface(s) | USB 3.0,Wireless,NFC,Ethernet |
| High-Yield Replacement Supply Available | Yes |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100/1000,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Warranty | 2-Year Limited Warranty |
Hardware Features
| Standard Paper Capacity | 400-Sheet Input Capacity |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Connectivity | Ethernet,Wi-Fi,NFC,USB |
| Multipurpose Tray Capacity | Single-sheet manual bypass |
| Operating System (Compatibility) | Mac® OS,Windows Server® 2008,Windows Server® 2008 R2,Windows Server® 2012,Windows Server® 2012 R2,Windows® 7 |
| Max. Monthly Duty Cycle | 30,000 pages |
| LCD Display | 2.7" Touchscreen |
| Legal-sized (8.5" x 14") Document Glass | No |
Software Features
| Windows®/Mac OS® | Yes |
| Network Features | Wireless,Ethernet |
| Brother Cloud Apps | Brother CreativeCenter,Scan To Office,Easy Scan To Email,Fax Forward to Cloud / Email,Scan to Mobile |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wireless Standard | Yes |
| Reduction/Enlargement | 25%-400% |
| Network-Ready | Yes |
| NFC | Yes |
Ink
Brother Genuine LC406XLCS High-Yield Cyan Ink Cartridge
- Item #:
- LC406XLCS
Brother Genuine LC406XLCS High-Yield Cyan Ink Cartridge
- Item #:
- LC406XLCS
Brother Genuine LC406XLMS High-Yield Magenta Ink Cartridge
- Item #:
- LC406XLMS
Brother Genuine LC406XLMS High-Yield Magenta Ink Cartridge
- Item #:
- LC406XLMS
Brother Genuine LC406XLYS High-Yield Yellow Ink Cartridge
- Item #:
- LC406XLYS
Brother Genuine LC406XLYS High-Yield Yellow Ink Cartridge
- Item #:
- LC406XLYS

Brother MFC-J4535DW INKvestment Tank All-in-One Colour Inkjet Printer
Model #: MFCJ4535DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother MFC-J4535DW INKvestment Tank All-in-One Colour Inkjet Printer
Model #: MFCJ4535DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
2-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask











