Brother MFCL2690DWXL Compact Monochrome Laser All-in-One Printer
- Model #:
- MFCL2690DWXL MFCL2690DWXLBrother
Brother MFCL2690DWXL Compact Monochrome Laser All-in-One Printer See full product description

Mono
Mono

Speed
36 ppm

Connectivity
Wi-Fi, Ethernet, USB

Paper Capacity
250-pg input

2-sided
Printing
Product Description
Brother MFCL2690DWXL Compact Monochrome Laser All-in-One Printer
To learn more about the 'Brother MFCL2690DWXL Compact Monochrome Laser All-in-One Printer', download the brochure here.
Main Features
- Fast, high impact printing up to 36ppm
- Uses Brother Genuine high-yield replacement toner cartridges to deliver low cost printing
- 250-sheet letter/legal paper tray
- Single sheet bypass tray for printing on envelopes and card stock
- 50-sheet capacity automatic document feeder
- 2.7 Touchscreen display simplifies menu navigation
- Flexible connectivity with Ethernet or wireless networking
- Automatic 2-sided printing
- Print from/scan to mobile devices over a wireless network
- One-year limited warranty with free online or live chat support for the life of the product
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 36 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | Less than 8.5 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 580 x 517 x 434 mm |
| Carton Weight | 14.7kg |
| Carton Contents | (1) Starter Toner (700 pages) (1) DR730 Drum Unit (12,000 pages), Quick Setup Guide and Basic User's Guide AC Power Cord Telephone Line Cord Installation CD-ROM |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B/W Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 600 x 600 dpi (ADF),1200 x 1200 dpi |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA |
| Scan To Feature | Email,File,FTP,Image,OCR |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Fax
| PC Fax Capability (send/receive) | Yes |
| Best Transmission Speed | 2.5 seconds |
| Total Auto Dial Locations | 200 |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Duplex Faxing | No |
| Broadcasting (# of Locations) | 250 Locations |
| Fax Modem Speed | 33.6K bps Super G3 Fax Modem |
| Document Memory Backup | Yes |
| Fax Page Memory | Up to 500 Page Fax Memory |
Other
| Security Functions | Secure print,Secure function lock,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-43 lb (Bond) |
| Sheet Weight - ADF | 16-28 lb |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 4.1" W/5.8" H |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Paper Handling Size - Multipurpose Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6,B5,B6,Custom Sizes (3.0-8.5" W, 5.0-14" L) |
| Sheet Weight - Manual Feed | 16-61 lb |
| Unit Weight | 11.8kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 410 mm x 398.5 mm x 318.5 mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | C5 Envelope,Com-10,DL Envelope,Envelopes,Monarch,Custom Sizes (3"-8.5" W, 4.57"-14" L) |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Max. ADF Capacity | 50 sheets |
| Max. Monthly Duty Cycle | 15,000 pages |
| LCD Display | 2.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 128Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Server,HTTP Server,ICMPv6,IPP,LLMNR responder,LLTD responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TFTP Client and Server,Web Services (Print) |
| Brother Cloud Apps | Easy Scan To Email,Fax Forward to Cloud / Email,Office Print,Scan to Mobile |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA/WPA2-PSK (TKIP/AES) |
| Emulation(s) | BR-Script3,PCL6,PDF Version 1.7 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Server,HTTP Server,ICMP,IPP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TFTP client and server,Web Services (Print),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Drums
Brother DR730 Genuine Drum Unit
- Item #:
- DR730
Brother DR730 Genuine Drum Unit
- Item #:
- DR730
Toner
Brother TN730 Mono Laser Toner Cartridge
- Item #:
- TN730
Brother TN730 Mono Laser Toner Cartridge
- Item #:
- TN730

Brother MFCL2690DWXL Compact Monochrome Laser All-in-One Printer
Model #: MFCL2690DWXL
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother MFCL2690DWXL Compact Monochrome Laser All-in-One Printer
Model #: MFCL2690DWXL
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask











