Brother MFC-L9570CDW Business Colour Laser Multifunction
- Model #:
- MFCL9570CDW MFCL9570CDWBrother
This business colour laser multifunction is perfect for mid-size workgroups with higher print volumes. See full product description
Product Description
The Brother MFC-L9570CDW business-durable colour laser All-in-One is ideal for mid-sized workgroups with higher print volumes. Low total cost of ownership with included super high-yield 6,500-page cartridges and even lower cost printing with ultra high-yield 9,000-page Brother Genuine replacement cartridges (approximate yields based on ISO/IEC 19798). Prints up to 33ppm in black/colour. 80-page capacity auto document feeder with two-sided scanning at up to 104ipm. 7.0" tablet-like colour Touchscreen display with customizable shortcuts. Advanced security features for network user authentication. Scalable to fit virtually any office, add either optional trays to increase capacity to 1,300 sheets or add tower tray option (520 sheets x 4 trays).
To learn more about the 'Brother MFC-L9570CDW Business Colour Laser Multifunction', download the brochure here.
Main Features
- Low total cost of ownership. Includes Brother Genuine super high-yield 6,500-page cartridges for built-in value. For even lower cost printing, use Brother Genuine ultra high-yield 9,000-page replacement cartridges .
- Fast, high-quality business printing and copying. With print speeds up to 33 pages per minute in both color and black, you no longer have to wait for high-impact business documents.
- Advanced security features. Includes an integrated NFC card reader and Active Directory® support for network user authentication. Advanced features help protect against unauthorized device access and help control costs by restricting printing on a per user or group basis
- 7" color Touchscreen display. Offers easy menu navigation and creation of up to 64 customized shortcuts. Plus, scan to popular business cloud services directly from the Touchscreen including: EVERNOTE®, DROPBOX, GOOGLE DRIVE , ONENOTE®, and more .
- Scalable paper handling . A 250-sheet capacity paper tray is adjustable for letter or legal size paper along with a 50-sheet capacity multi-purpose tray for printing letterhead and alternative media. For additional capacity, optional paper trays are available in 250-sheet or 500-sheet capacities up to 1,300 sheets total capacity. Alternatively, a tower tray with stabilizer option includes four 520-sheet trays for a total input capacity of 2,380 sheets.
- High-speed scanning to a wide variety of destinations. Fastest in class scan speeds via an 80-page capacity auto document feeder for single-sided pages up to 52ipm, and double-sided pages up to 104ipm. Scan to multiple destinations including E-mail, SharePoint®, popular business cloud services, SSH Server (SFTP) and more.
- Flexible network connectivity. Built-in wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces to easily setup and share on your wireless or wired network.
- Advanced duplex capabilities. Automatic two-sided printing and copying helps save paper. Plus, the 80-page capacity auto document feeder scans both sides of the page in a single-pass for fast, two-sided scanning.
- Convenient mobile device printing and scanning. Print from your mobile device via : AirPrint®, Google Cloud Print 2.0, Mopria®, Brother iPrint&Scan, Cortado Workplace, Wi-Fi Direct®, and NFC. Plus, wirelessly scan to your mobile device with the Brother iPrint&Scan app.
- Outstanding customer support. Free support for the life of your printer.
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 600 x 2400 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 33 ppm |
| Max. Colour Print Speed | 33 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | 16 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 6000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 675 mm x 652 mm x 726 mm |
| Carton Weight | 36.0 kg |
| Carton Contents | (1) Super High Yield Black Toner Cartridge (6,500 pages), (1) Super High Yield Color Toner Cartridges (6,500 pages each), (1) DR433CL Drum Unit (50,000 pages), (1) BU330CL Belt Unit (50,000 pages), (1) WT320CL Waste Toner Box (50,000 pages), CD-ROM Includes User's Manual and Printer Drivers, AC Power Cord, Telephone Line Cord, Quick Setup Guide |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | Yes |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B&W and Color Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 1200 x 600 dpi (ADF),1200 x 2400 dpi (flatbed) |
| Duplex Scanning | Yes |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA,ICA |
| Scan To Feature | Email,Email Server,File,FTP,Image,Network,OCR,USB |
| Document Glass Size | Legal |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Fax
| PC Fax Capability (send/receive) | Yes |
| Best Transmission Speed | 2.5 seconds |
| Total Auto Dial Locations | 300 |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Duplex Faxing | Yes |
| Broadcasting (# of Locations) | 350 Locations |
| Fax Modem Speed | 33.6K bps Super G3 Fax Modem |
| Document Memory Backup | Yes |
| Fax Page Memory | Up to 500 Page Fax Memory |
Other
| Security Functions | Active Directory,Integrated NFC Card Reader,Secure print,Secure function lock,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-28 lb (Bond) |
| Sheet Weight - ADF | 17-24 lb |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100/1000,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 4.1" W/5.8" H |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Paper Handling Size - Multipurpose Tray | Custom Sizes (3.0-8.5" W, 5.0-16" L) |
| Unit Weight | 29.7 kg |
| Sheet Weight - Multipurpose Tray | 16-43 lb (Bond) |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 495 mm x 526 mm x 549 mm |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 150 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Optional Paper Capacity | Yes |
| Max. ADF Capacity | 80 sheets |
| Multipurpose Tray Capacity | 50-sheet multi-purpose tray |
| Max. Monthly Duty Cycle | 80,000 pages |
| LCD Display | 7.0" Touchscreen |
| Standard Memory | 1Gb |
| Toner Save Mode | Yes |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMPv6,IMAP4,IPP/IPPS,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,POP3,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TFTP Client and Server,Web Services (Print/Scan) |
| Brother Cloud Apps | Attach. Email and Print,Enlarge Text Copy,Easy Scan To Email,Fax Forward to Cloud / Email,Scan to Mobile,Scan to Searchable PDF,Scan to Excel,Print "Creative Center" Templates,Scan to PowerPoint,Scan to Word |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES) |
| Emulation(s) | BR-Script3,PCL6,PDF Version 1.7,XPS Version 1.0 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,CIFS Client,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMP,IMAP4,IPP/IPPS,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,POP3,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TELNET Server,TFTP client and server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Drums
- Item #:
- DR433CL
- Item #:
- DR433CL
General
Brother LT330CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT330CL
Brother LT330CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT330CL
- Item #:
- BU330CL
- Item #:
- BU330CL
Brother TC4000 Tower Tray Connector
- Item #:
- TC4000
Brother TC4000 Tower Tray Connector
- Item #:
- TC4000
Brother WT-320CL Waste Toner Box
- Item #:
- WT320CL
Brother WT-320CL Waste Toner Box
- Item #:
- WT320CL
Toner
Brother TN436BK Black Toner Cartridge, Super High Yield
- Item #:
- TN436BK
Brother TN436BK Black Toner Cartridge, Super High Yield
- Item #:
- TN436BK
Brother TN439BK Black Toner Cartridge, Ultra High Yield
- Item #:
- TN439BK
Brother TN439BK Black Toner Cartridge, Ultra High Yield
- Item #:
- TN439BK
Brother LT340CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT340CL
Brother LT340CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT340CL

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask






