Brother NQ575 The Trendsetter 2 Sewing Machine
- Model #:
- NQ575 NQ575Brother
Take your sewing projects to new heights with Brother's Trendsetter 2. Flexible, lightweight and convenient, you'll be amazed at how affordable this user-friendly machine is! See full product description

Built-in stitches
100 built-in stitches

Workspace
8.3" from needle to arm

Automatic needle threading
Automatic needle threading

Built-in fonts
4
Product Description
Take your passion for sewing to the next level with the newest addition to the Q-Series lineup, The Trendsetter 2. This lightweight model is a perfect classroom machine, offering flexibility and convenience at an affordable price. Enjoy improved sewing with longer feed dogs for better stability. Make your projects unique by personalizing your stitches with the stitch combination feature.
To learn more about the 'Brother NQ575 The Trendsetter 2 Sewing Machine', download the brochure here.
Main Features
- 100 built-in stitches
- 7 styles of one-step auto-size buttonholes
- 4 sewing lettering fonts
- 2.4" easy view touch screen LCD display
- Reinforcement stitch button automatically sews a tie-off stitch and easily sews a row of decorative stitches
- 8.3" from needle to arm
- Automatic upper and lower thread cutter
- Longer feed dogs and enhanced fabric control for better sewing
- Stitch combination feature lets you personalize stitches
- Presser foot pressure easily adjusts to accommodate a variety of fabrics
Sewing Features
| Buttonhole Styles | 7 one-step |
| Stitch Width | 7mm |
| Needle Position Key (Up/Down) | Yes |
| Back to Beginning Key | Yes |
| Stitch Length | 5mm |
| Free Arm | Yes |
| Lockstitch Key | Yes |
| Start/Stop Button | Yes |
| Presser Foot Levelling | Yes |
| Feed Dog | 7 (longer version) |
| Speed Controller | Yes |
| Built-in Stitches (includes Buttonhole Styles) | 100 |
| Work Space (Height & Width) inches | 4.1" x 8.3" (10.4 cm x 21.1 cm) |
| Built-in Sewing Lettering Fonts | 4 |
| Presser Foot Pressure Adjustment | Yes |
Quilting Features
| Knee Lifter | Feature not available |
| Automatic Height Adjuster™ AHA® Feature | Feature not available |
| Pivot Function | Feature not available |
| MuVit™ Digital Dual Feed | Feature not available |
| Built-in Quilting Stitches | Yes |
| Drop Feed/Free Motion | Yes, manual |
| Free Motion Quilting Foot | Not included, available for additional purchase |
Carton Contents
| Other Included Accessories | Bobbins,Cleaning Brush,Extra Spool Pin,Eyelet Punch,Foot Controller,Screwdriver,Seam Ripper,Spool Caps,Spool Nets,Twin Needle |
| Included Accessory Feet | Blind stitch foot,Button sewing foot,Buttonhole foot,Monogramming foot,Overcasting stitch foot,Zigzag foot,Zipper foot |
| Accessory Storage | Yes |
| Specialty Feet Included | Yes |
Other
| Warranty | 25-Year Limited Warranty |
Basic Features
| LCD Size (inches) | 2.4" x 1.3" (6.1 cm x 3.3 cm) |
| Media Type(s) | Feature not available |
| On-Screen Editing | Feature not available |
| Adjustable Screen Brightness Settings | Feature not available |
| Thread Sensor On/Off | Feature not available |
| Thread Sensor | Feature not available |
| Stitch Select | Touch key |
| Adjustable Bobbin Winding Speed | Yes |
| Lighting | 2 LEDs |
| Quick Set™ Bobbin | Yes |
| Computer Connectivity with Update Capability | No |
| Built-in Memory | Feature not available |
| Needle Threading System | Yes |
| Automatic Thread Cutter | Yes |
Embroidery Thread
Brother SA740 40-Colour Embroidery Thread Set
- Item #:
- SA740
Brother SA740 40-Colour Embroidery Thread Set
- Item #:
- SA740
Brother Black Embroidery Bobbin Thread - 60-weight
- Item #:
- SAEBT999
Brother Black Embroidery Bobbin Thread - 60-weight
- Item #:
- SAEBT999
Feets & Guides
- Item #:
- SA107
- Item #:
- SA107
- Item #:
- SA109
- Item #:
- SA109
Brother SA108 Straight Stitch Foot
- Item #:
- SA108
Brother SA108 Straight Stitch Foot
- Item #:
- SA108
- Item #:
- SA110
- Item #:
- SA110
- Item #:
- SA122
- Item #:
- SA122
- Item #:
- SA120
- Item #:
- SA120
- Item #:
- SA114
- Item #:
- SA114
Brother SA126 Narrow Hem Foot 7 mm
- Item #:
- SA126
Brother SA126 Narrow Hem Foot 7 mm
- Item #:
- SA126
Brother SA125 1/4" Quilting Foot
- Item #:
- SA125
Brother SA125 1/4" Quilting Foot
- Item #:
- SA125
Brother SA127 Narrow Hem Foot 5 mm
- Item #:
- SA127
Brother SA127 Narrow Hem Foot 5 mm
- Item #:
- SA127
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA134 Blind Stitch Foot 5 mm
- Item #:
- SA134
Brother SA134 Blind Stitch Foot 5 mm
- Item #:
- SA134
Brother SA133 Blind Stitch Foot
- Item #:
- SA133
Brother SA133 Blind Stitch Foot
- Item #:
- SA133
Brother SA135 Overlock Foot 5 mm
- Item #:
- SA135
Brother SA135 Overlock Foot 5 mm
- Item #:
- SA135
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA141
- Item #:
- SA141
Brother SA145 Clearview Foot 7 mm
- Item #:
- SA145
Brother SA145 Clearview Foot 7 mm
- Item #:
- SA145
Brother SA148 Cording Foot 5 mm
- Item #:
- SA148
Brother SA148 Cording Foot 5 mm
- Item #:
- SA148
Brother SA147 Open Toe Foot 7 mm
- Item #:
- SA147
Brother SA147 Open Toe Foot 7 mm
- Item #:
- SA147
Brother SA150 Pearls and Sequins Foot
- Item #:
- SA150
Brother SA150 Pearls and Sequins Foot
- Item #:
- SA150
Brother SA158 7-hole Cording Foot 7 mm
- Item #:
- SA158
Brother SA158 7-hole Cording Foot 7 mm
- Item #:
- SA158
Brother SA160 Stitch Guide Foot
- Item #:
- SA160
Brother SA160 Stitch Guide Foot
- Item #:
- SA160
Brother SA161 Adjustable Zipper & Piping Foot
- Item #:
- SA161
Brother SA161 Adjustable Zipper & Piping Foot
- Item #:
- SA161
Brother SA176 Zig Zag Foot with Ankle
- Item #:
- SA176
Brother SA176 Zig Zag Foot with Ankle
- Item #:
- SA176
Brother SA179 Pintuck Foot 7 mm
- Item #:
- SA179
Brother SA179 Pintuck Foot 7 mm
- Item #:
- SA179
Brother SA184 Edge-Joining Foot
- Item #:
- SA184
Brother SA184 Edge-Joining Foot
- Item #:
- SA184
Brother SA187 Open-Toe Quilting Foot
- Item #:
- SA187
Brother SA187 Open-Toe Quilting Foot
- Item #:
- SA187
Bobbins

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
25-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask











