Brother P-touch PT-E105 Industrial Handheld Labelling Tool
- Model #:
- PTE105 PTE105Brother
Home improvement enthusiasts are going to enjoy this labeller! The perfect choice to make all kinds of DIY labelling easier, faster and more efficient, the Brother P-touch PT-E105 Industrial Handheld Labelling Tool lets you easily create and print high-quality, durable, laminated labels for a wide ... See full product description

Tape type
Laminated

Max. tape width
12mm

Cutter type
Manual

Power Supply
6 x AAA or AC Adapter

Economical
Economical
Product Description
Perfect for home improvement enthusiasts or anyone who thinks of themselves as a home contractor type, Brother s P-touch PT-E105 Industrial Handheld Labelling Tool is packed with professional features, making Labeller for DIY, renovation and organization projects around the home easier, faster and more efficient. Intuitive menus and built-in label application keys mean just about anyone can create and print high quality, laminated labels without ever reading a manual. Its QWERTY keyboard makes it simple to design customized labels with high-resolution text and symbols. Compatible with HGe and TZe laminated tapes for exceptional durability, next time you need Labeller solutions for things like your home s electrical panel, your garage or that tangled mess of wires behind your tv, reach for the P-touch PT-E105.
To learn more about the 'Brother P-touch PT-E105 Industrial Handheld Labelling Tool', download the brochure here.
Main Features
- QWERTY keyboard
- 5 hot keys (text, faceplate, cable wrap, cable flag, serialize)
- Graphic LCD
- Manual cutter
- Fast print speeds up to 20mm per second
- Compatible with HGe and TZe laminated tapes
- Compact and lightweight
- Includes 1 full-length black on white TZe tape
- Optional AC adapter (AD24ESA sold separately)
| Mirror Printing | No |
| Rotate Printing | Yes |
| Max. Print Speed | 20 mm / sec |
| Barcode Printing | No |
| Max. Print Lines | 2 |
| Max. Print Resolution | 180 dpi |
| Vertical Printing | Yes |
| Max. Print Height | 9mm |
Carton Contents
| Carton Contents | PT-E105, TZEFX231 - 12mm black on white flexible ID tape full length, User Manual, Warranty & Product Registration Sheet |
| Carton Weight | 0.85 Kg |
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 197mm x 93mm x 275mm |
Other
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Tape Sizes | 3.5 mm,6mm,9mm,12mm |
| Power Supply | AAA Size Alkaline or AC Adapter |
| Tape Family | TZe,HGe |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 109 mm x 203 mm x 55 mm |
| Built-in Symbols | 200 Industrial Symbols |
| Font Styles | 9 |
| Maximum Tape Size | 12mm |
| Tape Technology | Laminated Thermal Transfer |
| Unit Weight | 0.4 Kg |
Hardware Features
| Backlight | No |
| Cutter | Manual |
| LCD Display | Graphic 15 characters x 1 line |
Software Features
| PC Connectable | No |
| Number of Fonts | 1 |
Labels, Tapes & Ribbons
- Item #:
- TZEFX231
- Item #:
- TZES131
- Item #:
- TZES631
Brother Genuine TZe131 Black on Clear Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE131
Brother Genuine TZe111 Black on Clear Laminated Tape for P-touch Label Makers, 6 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE111
Brother Genuine TZe121 Black on Clear Laminated Tape for P-touch Label Makers, 9 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE121
Brother Genuine TZe133 Blue on Clear Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE133
Brother Genuine TZe211 Black on White Laminated Tape for P-touch Label Makers, 6 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE211
Brother Genuine TZe222 Red on White Laminated Tape for P-touch Label Makers, 9 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE222
Brother Genuine TZe221 Black on White Laminated Tape for P-touch Label Makers, 9 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE221
Brother Genuine TZe223 Blue on White Laminated Tape for P-touch Label Makers, 9 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE223
Brother Genuine TZe232 Red on White Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE232
Brother Genuine TZe334 Gold on Black Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE334
Brother Genuine TZe431 Black on Red Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE431
Brother Genuine TZe435 White on Red Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE435
Brother Genuine TZe531 Black on Blue Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE531
Brother Genuine TZe731 Black on Green Laminated Tape for P-touch Label Makers, 12 mm wide x 8 m long
- Item #:
- TZE731
Brother Genuine TZeN201 Black on White Non-Laminated Super-Narrow 3 mm Tape for P-touch Label Makers
- Item #:
- TZEN201
- Item #:
- TZEFX631

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask











