Brother RHL-L5200DW Refurbished Business Monochrome Laser Printer
- Model #:
- RHLL5200DW RHLL5200DWBrother
This refurbished business monochrome laser printer is a smart choice for offices and small workgroups. See full product description

Mono
Print

Speed
42 ppm

Connectivity
Wi-Fi, Ethernet, USB

Paper capacity
1,340-pg optional input

Economical
8,000-pg replacement toner

2-sided
2-sided printing
Product Description
Business monochrome laser printer for offices and small workgroups. Cost-efficient output thanks to a high-yield 8,000-page replacement toner cartridge (approx. yield based on ISO/IEC 19752). Prints up to 42ppm, at up to 1200 x 1200 dpi resolution. Advanced security features helps restrict unauthorized printing and protect sensitive documents. 250-sheet capacity paper tray, with 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes and alternative media types. Expandable to 1,340 sheets total capacity with optional add-on trays. Automatic two-sided printing helps save paper. Easy sharing via Ethernet or wireless network. Print from mobile devices over a wireless network. Backlit LCD display for easy menu navigation.
To learn more about the 'Brother RHL-L5200DW Refurbished Business Monochrome Laser Printer', download the brochure here.
Main Features
- Fast high-quality printing at up to 42ppm
- Easily share with others via built-in wireless or Ethernet networking
- Print from mobile devices over a wireless network
- Create two-sided documents and help save paper with automatic duplex printing
- 250-sheet capacity paper tray adjustable for letter or legal plus a 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes or alternative media types. Total capacity expandable to 1340 sheets with optional add-on trays
- Cost-efficient output thanks to a high-yield 8000-page replacement toner cartridge (approximately yield based on ISO/IEC 19752)
- Advanced security features to help protect sensitive documents
- Print professional business documents at up to 1200 x 1200 dpi resolution
- Easy to use control panel with backlit LCD display for easy navigation and menu selection
- One year limited warranty with free machine lifetime support
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Max. Print Resolution (dpi) | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 42 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | Less than 7.2 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 3500 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 485 x 450 x 377 mm |
| Carton Weight | 12.8 Kg |
| Carton Contents | (1) Standard Yield Toner Cartridge (yields approximately 3,000 Pages ) (1) DR-820 Drum Unit (yields approximately 30,000 Pages ) CD-ROM Installation CD-ROM AC Power Cord Quick Setup Guide |
Copy
| Copying Capability | No |
Scan
| Duplex Scanning | No |
Other
| Security Functions | Secure print,Lock slot,Secure function lock,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-32 lb (Bond) |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100/1000,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Paper Handling Size - Multipurpose Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6,Envelopes,Custom Sizes (3.0-8.5" W, 5.0-14" L) |
| Unit Weight | 10.7 Kg |
| Sheet Weight - Multipurpose Tray | 16-53 lb (Bond) |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 373 x 388 x 255 mm |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 150 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Multipurpose Tray Capacity | 50-sheet multi-purpose tray |
| Max. Monthly Duty Cycle | 50,000 pages |
| LCD Display | 1-Line LCD |
| Standard Memory | 256Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | CIFS Client,Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Server,HTTP/HTTPS server,ICMPv6,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNTP Client,TELNET Server,TFTP Client and Server,Web Services (Print) |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES) |
| Emulation(s) | BR-Script3,IBM Proprinter,Epson FX,PCL6,PDF Version 1.7,XPS Version 1.0 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,CIFS Client,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Server,HTTP/HTTPS server,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TELNET Server,TFTP client and server,Web Services (Print),WINS/NetBIOS name resolution |
Drums
- Item #:
- DR820
- Item #:
- DR820
General
Toner
Brother TN850 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN850
Brother TN850 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN850

Brother RHL-L5200DW Refurbished Business Monochrome Laser Printer
Model #: RHLL5200DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother RHL-L5200DW Refurbished Business Monochrome Laser Printer
Model #: RHLL5200DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask













