Brother MFC-J5330DW Refurbished Business Smart Plus Colour Inkjet Multifunction
- Model #:
- RMFCJ5330DW RMFCJ5330DWBrother
This Business Smart Plus colour inkjet multifunction with business-focussed features is a real productivity booster. See full product description
Product Description
Ideal for your home office or small business, the Brother MFCJ5330 Business Smart Plus Colour Inkjet Multifunction is a true productivity booster. With business-focused features like flexible paper handling capabilities, ability to print up to 11"x17", automatic two-sided printing, wireless and mobile device connectivity and Super High-yield ink cartridges, this machine will change the way you get things done. As an added bonus, you get a two-year limited warranty with free support for the life of your product. What more could you ask for?
To learn more about the 'Brother MFC-J5330DW Refurbished Business Smart Plus Colour Inkjet Multifunction', download the brochure here.
Main Features
- Fast, high-impact colour printing up to 11 x 17
- Uses Brother Genuine super high-yield replacement toner cartridges to deliver low cost printing
- 2.7 Touchscreen display simplifies menu navigation
- 250-sheet letter/legal paper tray
- Single sheet bypass tray for printing on envelopes and card stock
- 50-sheet capacity automatic document feeder
- Flexible connectivity with Ethernet or wireless networking
- Print from/scan to mobile devices over a wireless network
- Scan to popular destinations including Email, Google Drive, Dropbox, Evernote and more
- Two-year limited warranty with free support for the life of the product
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Ledger,Executive,C5 Envelope,Com-10,DL Envelope,Monarch,A3,A4,Index Card 5 x 8,A5,A6,Photo 3.5"x5",Photo 4"x6",Photo 5"x7" |
| ISO-based Print Speed (Black) | 22ppm (ISO/IEC 24734) |
| Duplex Printing | Yes |
| ISO-based Print Speed (Colour) | 20ppm (ISO/IEC 24734) |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 4800 x 1200 dpi |
| Barcode Printing | No |
| Max. Printing Size | Ledger |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
| Borderless Printing | Yes |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 637 mm x 467 mm x 437 mm |
| Carton Weight | 19.99 kg |
| Carton Contents | LC3017 Black, Cyan, Magenta, Yellow High Yield Ink Cartridges CD-ROM Assembly for Windows and Mac User's Manual Quick Setup Guide Telephone Line Cord |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B&W and Color Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 600 x 600 dpi (ADF),1200 x 1200 dpi (color) (Flatbed),1200 x 2400 dpi (mono) (Flatbed) |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan To Feature | Email,Email Server (download),File,FTP,Image,Media Cards,Network,OCR,USB Memory |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Fax
| PC Fax Capability (send/receive) | Yes |
| Best Transmission Speed | 7 seconds |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Broadcasting (# of Locations) | 250 Locations |
| Fax Modem Speed | 14.4kbps |
| Document Memory Backup | No |
| Fax Page Memory | Up to 200 Page Fax Memory |
Other
| Security Functions | Secure function lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 17-58 lb (Bond) |
| Sheet Weight - ADF | 17-24 lb |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 4.1" W/5.8" H |
| Warranty | 2-Year Limited Warranty |
| Sheet Weight - Manual Feed | (Manual Feed Slot) 17-58 lb |
| Min. Paper Width/Length (Paper Tray) | 3.5" W/5" L |
| Unit Weight | 16.4 kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 530 mm x 398 mm x 304 mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | Letter,Legal,Executive,Ledger 11" x 17",A3,A4,A5,A6,C5 Envelope,Com-10,DL Envelope,Monarch,Indexcard 5" x 8",Photo 5" x 7" ,Photo 4" x 6",Photo 3.5" x 5" |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Max. Paper Capacity (ADF up to; sheets) | 50 sheets |
| Max. Monthly Duty Cycle | 30,000 pages |
| LCD Display | 2.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 128Mb |
| USB Direct Interface/PictBridge | No/Yes |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | CIFS Client,Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP,HTTP Server,FTP/FTPs Client,ICMPv6,IPP,IMAP4,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,POP3,RA,SMTP,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TFTP Server,Web Services (Print/Scan) |
| Brother Cloud Apps | Scan To Office,Easy Scan To Email,Fax Forward to Cloud / Email,Office Print,Scan to Mobile,Scan to Searchable PDF |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | SSID (32 characters),WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES) |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,CIFS Client,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Server,HTTP Server,FTP/FTPs Client,ICMP,IPP,IMAP4,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,POP3,RARP,SMTP,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TFTP Server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
| NFC | Yes |
Ink
Brother LC30172PKS Innobella Black Ink Cartridges, High Yield
- Item #:
- LC30172PKS
Brother LC30172PKS Innobella Black Ink Cartridges, High Yield
- Item #:
- LC30172PKS
Brother LC30173PKS Innobella Ink Cartridges 1 Cyan, 1 Magenta, 1 Yellow, High Yield
- Item #:
- LC30173PKS
Brother LC3017BKS Innobella Black Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017BKS
Brother LC3017BKS Innobella Black Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017BKS
Brother LC3017CS Innobella Cyan Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017CS
Brother LC3017CS Innobella Cyan Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017CS
Brother LC3017MS Innobella Magenta Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017MS
Brother LC3017MS Innobella Magenta Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017MS
Brother LC30192PKS Innobella Black Ink Cartridges, Super High Yield
- Item #:
- LC30192PKS
Brother LC30192PKS Innobella Black Ink Cartridges, Super High Yield
- Item #:
- LC30192PKS
Brother LC3017YS Innobella Yellow Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017YS
Brother LC3017YS Innobella Yellow Ink Cartridge, High Yield
- Item #:
- LC3017YS
Brother LC30193PKS Innobella Cyan, Magenta, Yellow Ink Cartridges, Super High Yield
- Item #:
- LC30193PKS

Brother MFC-J5330DW Refurbished Business Smart Plus Colour Inkjet Multifunction
Model #: RMFCJ5330DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother MFC-J5330DW Refurbished Business Smart Plus Colour Inkjet Multifunction
Model #: RMFCJ5330DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
2-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask







