Brother RMFC-L2710DW Refurbished Compact Laser Multifunction
- Model #:
- RMFCL2710DW RMFCL2710DWBrother
Refurbished compact laser multifunction offering full functionality, built-in wireless networking and flexible paper handling for your home or small office. See full product description

Mono
Mono

Speed
32 ppm

Connectivity
Wi-Fi, Ethernet, USB

2-sided
Printing

Paper Capacity
250-pg input
Product Description
Offering full functionality in a compact footprint, the Brother MFC-L2710DW Multifunction is a great choice for home or small offices. The 50-sheet automatic document feeder makes multi-page copying and scanning a breeze while it prints quickly at speeds up to 32 pages per minute. Connecting is simple, just choose from built-in wireless and Ethernet network interfaces for sharing with multiple users on your network or connect locally to a single computer via USB interface.
If you ve got a wireless connection, you can enjoy printing from your mobile devices. Automatic duplex printing helps save paper and a 250-sheet paper capacity handles letter and legal sized paper while minimizing the need for refills. With a 1-year limited warranty and free online or live chat support for the life of your printer, you can rest assured that you ve made a sound investment.
To learn more about the 'Brother RMFC-L2710DW Refurbished Compact Laser Multifunction', download the brochure here.
Main Features
- Fast, high impact printing up to 32ppm
- Uses Brother Genuine high-yield replacement toner cartridges to deliver low cost printing
- 250-sheet letter/legal paper tray
- Single sheet bypass tray for printing on envelopes and card stock
- 50-sheet capacity automatic document feeder
- Flexible connectivity with Ethernet or wireless networking
- Automatic 2-sided printing
- Print from mobile devices over a wireless network
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 32 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | 8.5 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 2000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 580 x 517 x 434 mm |
| Carton Weight | 14.7kg |
| Carton Contents | (1) Toner Cartridge, (1) DR630 Drum Unit (yields approx. 12,000 pages ), Quick Setup Guide and Basic User's Guide, AC Power Cord, Telephone Line Cord, Installation CD-ROM |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B/W Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 600 x 600 dpi (ADF),1200 x 1200 dpi |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA,ICA |
| Scan To Feature | Email,File,Image,OCR |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Fax
| PC Fax Capability (send/receive) | Yes |
| Best Transmission Speed | 2.5 seconds |
| Total Auto Dial Locations | 208 |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Duplex Faxing | No |
| Broadcasting (# of Locations) | 250 Locations |
| Fax Modem Speed | 33.6K bps Super G3 Fax Modem |
| Document Memory Backup | Yes |
| Fax Page Memory | Up to 400 Page Fax Memory |
Other
| Security Functions | Secure print,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-43 lb (Bond) |
| Sheet Weight - ADF | 17-24 lb |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 4.1" W/5.8" H |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Unit Weight | 11.8kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 410 x 398.5 x 318.5 mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6,B5,B6,Envelopes,Custom Sizes (3"-8.5" W, 4.57"-14" L) |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Optional Paper Capacity | No |
| Max. ADF Capacity | 50 sheets |
| Max. Monthly Duty Cycle | 15,000 pages |
| LCD Display | 2-Line LCD |
| Standard Memory | 64Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMPv6,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,TFTP Client and Server,Web Services (Print/Scan) |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES) |
| Emulation(s) | GDI |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMP,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,TFTP client and server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Drums
Brother DR730 Genuine Drum Unit
- Item #:
- DR730
Brother DR730 Genuine Drum Unit
- Item #:
- DR730
Toner
Brother TN730 Mono Laser Toner Cartridge
- Item #:
- TN730
Brother TN730 Mono Laser Toner Cartridge
- Item #:
- TN730

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask











