Brother MFCL3750CDW Digital Colour All-in-One Multifunction Centre - Good as New
- Model #:
- RMFCL3750CDW RMFCL3750CDWBrother
This digital colour all-in-one multifunction centre is reliable and packed with features. See full product description

Colour
Print/Copy/Scan/Fax

Speed
25ppm

Connectivity
Wi-Fi, Ethernet, USB

Paper capacity
250-pg input

2-sided
2-sided printing

Economical
High yield replacement toner cartridges available [3,000-pg BK/2,300-pg CL replacement cartridges]
Product Description
Delivering full-featured performance for busy homes and small offices, Brother s reliable MFC-L3750CDW Digital Colour All-in-One Multifunction Centre offers fast print speeds up to 25 pages per minute and lets you scan, fax, copy and print with ease. Its manual feed slot accommodates varied printing needs and can handle a variety of paper types and sizes including card stock, envelopes and more while its up to 50-sheet automatic document feeder enables multi-page copying, scanning and faxing. Save time with its 250-sheet capacity adjustable paper tray that handles letter or legal sized paper and helps improve efficiency with fewer refills and use its 3.7 colour touchscreen to create shortcuts to directly print-from and scan-to popular cloud apps including Dropbox, Google DriveTM, Evernote, OneNote and more. Connect with versatile options including built-in wireless, Ethernet or USB interfaces and print wirelessly from mobile devices. By using Brother Genuine high-yield replacement toner cartridges, you ll help lower printing costs. Comes with a 1-year limited warranty and free online or live chat support for the life of your product.
To learn more about the 'Brother MFCL3750CDW Digital Colour All-in-One Multifunction Centre - Good as New', download the brochure here.
Main Features
- Fast printing and scanning keeps you moving. Delivers increased efficiency with quick print speeds up to 25 ppm and scan speeds up to 29ipm black and 22ipm colour.
- Print professional documents. Outputs high-quality black and colour business documents.
- Delivers efficiency and increases productivity. The 250-sheet capacity paper tray adjusts for letter or legal paper to help minimize paper refills and increase productivity while the up to 50-sheet automatic document feeder helps save time with multi-page copy, scan & fax.
- Flexible printing options. The manual feed slot handles a variety of papers and sizes, like card stock, envelopes and more to accommodate various printing needs.
- Printing as mobile as you are. Print wirelessly from your desktop, laptop, smartphone and tablet.
- Intuitive connection to the Cloud. Print-from and scan-to popular cloud apps directly from the 3.7" colour touchscreen including Dropbox, Google DriveTM, Evernote, OneNote and more. Help save time by creating custom shortcuts right on the touchscreen for your most used features.
- Connect your way. Connect with built-in wireless and Wi-Fi Direct® or locally to a single computer via USB interface.
- Genuine savings with Brother Genuine toner. Lower printing costs with Brother Genuine high-yield replacement toner cartridges and toner save mode.
- Dependable, durable and compact design. Ideal for smaller spaces, its compact, sturdy, robust construction ensures your printer works as hard as you do.
- At your side support. 1-year limited warranty and free online or live chat support for the life of your printer.
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 600 x 2400 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 25 ppm |
| Max. Colour Print Speed | 25 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | 16 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 1500 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 589 x 523 x 568 mm |
| Carton Weight | 27.55 kg |
| Carton Contents | (1) Starter Toner Cartridges (BK/C/M/Y) (1,000 pgs) (1) Drum Unit Set (18,000 pgs) Quick Set Up Guide Software CD-ROM for Windows® Software CD-ROM for Mac® |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B&W and Color Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 1200 x 600 dpi (ADF),1200 x 2400 dpi (flatbed) |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Linux®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA |
| Scan To Feature | Email,Email Server,File,FTP,Image,Microsoft® SharePoint®,Network,OCR,USB |
| Document Glass Size | Letter |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Fax
| PC Fax Capability (send/receive) | Yes |
| Best Transmission Speed | 2 seconds |
| Total Auto Dial Locations | 200 Locations |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Duplex Faxing | No |
| Broadcasting (# of Locations) | 250 Locations |
| Fax Modem Speed | 33.6K bps Super G3 Fax Modem |
| Document Memory Backup | Yes |
| Fax Page Memory | Up to 500 Page Fax Memory |
Other
| Security Functions | Secure print,Secure function lock,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-28 lb (Bond) |
| Sheet Weight - ADF | 17-24 lb |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 5.8" W/5.8" H |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Sheet Weight - Manual Feed | 16-43 lb |
| Unit Weight | 18.9 kg |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 410 mm x 475 mm x 414 mm |
| Paper Handling Size - Manual Feed | Custom Sizes (3"-8.5" W, 4.57"-14" L) |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 100 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Max. ADF Capacity | 50 sheets |
| Max. Monthly Duty Cycle | 30,000 pages |
| LCD Display | 3.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 512Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | CIFS Client,Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Client and Server,ICMPv6,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNTP Client,TELNET Server,TFTP Client and Server,Web Services |
| Brother Cloud Apps | Easy Scan To Email,Office Print,Scan to Mobile,Scan to Excel,Scan to PowerPoint |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac®,Linux® |
| Wireless Network Security | 802.1x (LEAP, EAP-FAST, PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS)EAP-FAST(TKIP/AES),Kerberos,WEP 64/128 bit,SMTP-AUTH,SNMP v3,WPA/WPA2-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES),SSL/TLS (IPPS, HTTPS, SMTP, POP3, IMAP4) |
| Emulation(s) | BR-Script3,PCL6 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,CIFS Client,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMP,IPP/IPPS,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,POP3,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TELNET Server,TFTP client and server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Toner
General
- Item #:
- BU223CL
- Item #:
- BU223CL
Brother WT-223CL Waste Toner Box
- Item #:
- WT223CL
Brother WT-223CL Waste Toner Box
- Item #:
- WT223CL
Brother DR223CL Genuine Drum Units (set of 4)
- Item #:
- DR223CL
Brother DR223CL Genuine Drum Units (set of 4)
- Item #:
- DR223CL

Brother MFCL3750CDW Digital Colour All-in-One Multifunction Centre - Good as New
Model #: RMFCL3750CDW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother MFCL3750CDW Digital Colour All-in-One Multifunction Centre - Good as New
Model #: RMFCL3750CDW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask












