Brother MFC-L5800DW Refurbished Business Monochrome Laser Multifunction
- Model #:
- RMFCL5800DW RMFCL5800DWBrother
This refurbished business monochrome laser multifunction is a perfect pick for offices and small workgroups. See full product description

Mono
Print/Copy/Scan/Fax

Speed
42 ppm

Connectivity
Wi-Fi, Ethernet, USB

Paper capacity
Max 1,340-pg optional input, 70-pg ADF

Economical
2-sided printing

Security
Advanced security
Product Description
Business monochrome laser all-in-one for offices and small workgroups. Cost-efficient output due to a high-yield 8,000-page replacement toner cartridge (approximately yield based on ISO/IEC 19752). Prints/copies up to 42 ppm. Advanced security features such as network user authentication to help protect against unauthorized access to device. 300-sheet paper capacity, expandable to 1,340-sheet total capacity with optional add-on trays. 70-page capacity auto document feeder scans up to 28 ipm (mono) and offers colour scanning to a variety of destinations; legal-size scan glass. Automatic two-sided printing. Ethernet/wireless networking. Print from/scan to mobile devices over a wireless network. 3.7" colour Touchscreen display with customizable shortcuts.
To learn more about the 'Brother MFC-L5800DW Refurbished Business Monochrome Laser Multifunction', download the brochure here.
Main Features
- Fast high-quality printing and copying at up to 42ppm
- 3.7" colour Touchscreen display for easy menu navigation and creation of up to 48 customized shortcuts
- Easily share with others via built-in wireless or Ethernet networking or print locally via USB interface
- Print from/scan to mobile devices over a wireless network
- Create two-sided output and help save paper with automatic duplex printing
- 250-sheet capacity paper tray adjustable for letter or legal plus a 50-sheet capacity multi-purpose tray for envelopes or alternative media types. Total capacity expandable to 1340 sheets with optional add-on trays
- 70-page capacity auto document feeder for fast scanning up to 28ipm (mono). Large document glass for scanning/copying documents up to legal size and bound materials.
- Large document glass for scanning/copying bound materials or up to legal size documents
- Cost-efficient output thanks to a high-yield 8000-page replacement toner cartridge (approximately yield based on ISO/IEC 19752)
- Advanced security features such as network user authentication to help protect against unauthorized access to device
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 1200 x 1200 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 42 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | Less than 7.2 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 3500 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 599 x 526 x 629 mm |
| Carton Weight | 20.8kg |
| Carton Contents | (1) Standard Toner Cartridge (yields approximately 3,000 Pages ) (1) DR820 Drum Unit (yields approximately 30,000 Pages ) Quick Set Up and Basic User's Guide Documentation/Installation CD AC Power Cord Telephone Line Cord |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
| Duplex Copying | No |
| Sorting Function | Yes |
| Copying Capability | B/W Copying |
Scan
| Optical Scan Resolution (dpi) | 600 x 600 dpi (ADF),1200 x 1200 dpi |
| Duplex Scanning | No |
| Scanner Driver Compatibility | Windows®,Mac OS® |
| Scan Drivers Included | TWAIN,WIA,ICA |
| Scan To Feature | Cloud (Web Connect),Email,Email Server,File,FTP,Image,Microsoft® SharePoint®,Network Folder (CIFS - Windows® only),OCR,SSH Server (SFTP),USB |
| Document Glass Size | Legal |
| Scanning Capability | B&W & Colour Scanning |
Fax
| Fax Coding Method | JBIG,JPEG,MH,MR,MMR |
| PC Fax Capability (send/receive) | Yes |
| Best Transmission Speed | 2.5 seconds |
| Total Auto Dial Locations | 300 |
| Out-of-Paper Reception | Yes |
| Duplex Faxing | No |
| Faxing Capability | B&W Faxing |
| Broadcasting (# of Locations) | 350 Locations |
| Fax Modem Speed | 33.6K bps Super G3 Fax Modem |
| Document Memory Backup | Yes |
| Fax Page Memory | Up to 500 Page Fax Memory |
Other
| Security Functions | Active Directory,Secure print,Lock slot,Secure function lock,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-32 lb (Bond) |
| Sheet Weight - ADF | 17-24 lb |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Min. Input for ADF (Width/Height) | 4.1" W/5.8" H |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Paper Handling Size - Multipurpose Tray | C5 Envelope,Com-10,Custom Sizes (3.0-8.5" W, 5.0-14" L),DL Envelope,Monarch |
| Unit Weight | 17.2kg |
| Sheet Weight - Multipurpose Tray | 16-53 lb (Bond) |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 495 x 427 x 486 mm |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 150 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Optional Paper Capacity | Yes |
| Max. ADF Capacity | 70 sheets |
| Multipurpose Tray Capacity | 50-sheet multi-purpose tray |
| Max. Monthly Duty Cycle | 50,000 pages |
| LCD Display | 3.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 256Mb |
| Toner Save Mode | Yes |
| Max. Input of ADF (Width/Height) | 8.5"/14" |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | CIFS Client,Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMPv6,IPP/IPPS,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNTP Client,TELNET Server,TFTP Client and Server,Web Services (Print/Scan) |
| Brother Cloud Apps | Attach. Email and Print,Enlarge Text Copy,Easy Scan To Email,Fax Forward to Cloud / Email,Scan to Mobile,Scan to Searchable PDF,Scan to Excel,Print "Creative Center" Templates,Scan to PowerPoint,Scan to Word |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES) |
| Emulation(s) | BR-Script3,IBM Proprinter,Epson FX,PCL6,PDF Version 1.7,XPS Version 1.0 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,CIFS Client,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Client and Server,HTTP/HTTPS server,ICMP,IPP/IPPS,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,POP3,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TELNET Server,TFTP client and server,Web Services (Print/Scan),WINS/NetBIOS name resolution |
| Document Viewer Software | Includes Scansoft PaperPort® SE with OCR for Windows® and Presto!® PageManager® for Mac® |
Drums
- Item #:
- DR820
- Item #:
- DR820
General
Toner
Brother TN850 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN850
Brother TN850 Black Toner Cartridge, High Yield
- Item #:
- TN850

Brother MFC-L5800DW Refurbished Business Monochrome Laser Multifunction
Model #: RMFCL5800DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureBrother MFC-L5800DW Refurbished Business Monochrome Laser Multifunction
Model #: RMFCL5800DW
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
1-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask













