Brother RXR3340 Refurbished Computerized Sewing & Quilting Machine
- Model #:
- RXR3340 RXR3340Brother
US Model temporarily available in Canada for a limited time. Please see links below for information regarding the Canadian warranty and French documentation for this machine. See full product description

Built-in stitches
140 stitches

Built-in fonts
1 font

Automatic needle threading
Advanced needle threading

Extension table
Extension table

Buttonhole
8 x 1-step buttonholes

Accessory feet
10 feet
Product Description
US Model Temporarily Available on Brother.ca Canadian Warranty Listed in the Links Below.
Main Features
- 140 unique built-in stitches, including 8 1-step auto-size buttonholes
- 55 alphanumeric sewing stitches for basic monogramming
- Advanced easy threading system and automatic needle threader
- Extra-large black LCD display with push-button stitch selector
- Includes 10 quick-change presser feet; spring action zigzag, monogramming, overcasting, zipper, blind stitch, button sewing, buttonhole, ¼" piecing, quilting foot and narrow hemmer foot
Sewing Features
| Buttonhole Styles | 8 one-step |
| Stitch Width | 7mm |
| Needle Position Key (Up/Down) | Yes |
| Back to Beginning Key | Feature not available |
| Stitch Length | 5mm |
| Workspace Table | Included |
| Lockstitch Key | Feature not available |
| Max. Sewing Speed (stitches per minute) | 850 |
| Start/Stop Button | Yes |
| Presser Foot Levelling | Feature not available |
| Speed Controller | Yes |
| Built-in Stitches (includes Buttonhole Styles) | 140 |
| Work Space (Height & Width) inches | 5.75" x 3.90" (14.6 cm x 9.9 cm) |
| Built-in Sewing Lettering Fonts | 1 |
| Presser Foot Pressure Adjustment | Feature not available |
| Side Feeding | Yes |
Quilting Features
| Knee Lifter | Feature not available |
| Automatic Height Adjuster™ AHA® Feature | Feature not available |
| Pivot Function | Feature not available |
| Drop Feed/Free Motion | Yes, manual |
| Free Motion Quilting Foot | Not included, available for additional purchase |
Carton Contents
| Other Included Accessories | Accessory Bag,Ballpoint Needle,Bobbins,Cleaning Brush,Extra Spool Pin,Foot Controller,Instructional DVD,Operation Manual,Power Cord,Screwdriver,Seam Ripper,Spool Caps,Twin Needle |
| Included Accessory Feet | 1/4" quilting foot,Blind stitch foot,Button sewing foot,Buttonhole foot,Monogramming foot,Narrow hemmer foot,Overcasting stitch foot,Quilting foot,Spring action zigzag foot,Zipper foot |
| Accessory Storage | Yes |
Other
| Warranty | 25-Year Limited Warranty |
Basic Features
| LCD Size (inches) | Extra Large |
| On-Screen Editing | Feature not available |
| Adjustable Screen Brightness Settings | Feature not available |
| Thread Sensor On/Off | Feature not available |
| Thread Sensor | Feature not available |
| Zoom Function | Feature not available |
| Adjustable Bobbin Winding Speed | Yes |
| Lighting | 1 LED |
| Quick Set™ Bobbin | Yes |
| Computer Connectivity with Update Capability | No |
| Built-in Memory | Feature not available |
| Needle Threading System | Yes |
| Automatic Thread Cutter | No |
Feets & Guides
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA140
Bobbins

Brother RXR3340 Refurbished Computerized Sewing & Quilting Machine
Model #: RXR3340
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsBrother RXR3340 Refurbished Computerized Sewing & Quilting Machine
Model #: RXR3340
Not Your Product ?Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsWarranty
25-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask












