Brother VM5200 Essence Sewing, Quilting & Embroidery Machine
- Model #:
- VM5200 VM5200Brother
Discover the VM5200 sewing, quilting and embroidery machine the latest in innovative convenience and capability from Brother. Loaded with 745 built-in stitches, 318 embroidery designs and 17 fonts and offering advanced features like an 8 x 12 embroidery area, 10 LED lighting, an 11.25 ... See full product description

Hoop size
8" x 12" incl.

Built-in designs
318

Workspace
5.0" x 11.25"

Built-in stitches
745

Included accessory feet
12
Product Description
The Essence VM5200 packs lots of new advanced features into one sewing, quilting and embroidery machine for endless creative possibilities. With a larger than ever 8 x 12 embroidery area, 10 LED lighting that s up to 50% brighter than most Brother models and an 11.25 workspace that handles even your largest projects, this is the machine serious quilters will want to get their hands on. Its 7 LCD touchscreen display lets you view onscreen tutorials and control the machine with large, intuitive icons and with 745 sewing stitches, 318 embroidery designs, and 17 lettering fonts, it s a sure bet your creativity will explode with this whole new level of performance. Get ready to be impressed by the new capabilities and convenient functions offered by the new Essence from Brother.
Main Features
- 745 sewing stitches (715 built-in and 30 on CD), 318 embroidery designs and 17 lettering fonts
- Large 8 x 12 embroidery area accommodates larger designs
- 11.25" workspace helps tackle even the biggest projects with ease
- 10" LED lighting up to 50% brighter than most Brother machines
- 7" LCD touchscreen display lets you view on-screen tutorials and control the machine with large, intuitive icons
- Create more in less time with fast embroidery speeds up to 1,050 stitches per minute
- Automatic thread trimming cuts threads between colour stitch blocks
- Automatic presser foot functionality automatically raises or lowers the presser foot after trimming with the standard foot or optional multifunction foot controller
- Multiple line text formatting enables embroidery of fonts on multiple lines with the push of a button and easily adjusts the location by using the touchscreen arrows
- Flexible presser foot height and pivot function settings for more types of fabric and layers
Sewing Features
| Automatic Presser Foot Lifter | Yes |
| Buttonhole Styles | 14 one-step |
| Reinforcement/Reverse Stitches | Yes |
| Stitch Width | 7mm |
| Needle Stop Position | Yes |
| Needle Position Key (Up/Down) | Yes |
| Back to Beginning Key | Yes |
| Stitch Length | 5mm |
| Free Arm | Yes |
| Lockstitch Key | Yes |
| Max. Sewing Speed (stitches per minute) | 1,050 |
| Twin Needle Setting Key | Yes |
| Start/Stop Button | Yes |
| Presser Foot Levelling | Yes |
| V-Sonic™ Pen for sewing | Feature not available |
| Feed Dog | 7 (longer version) |
| Bed Area (depth x width) inches | 7.7" x 15.6" |
| Speed Controller | Yes |
| Work Space (Height & Width) inches | 5.0" x 11.25" |
| Built-in Sewing Lettering Fonts | 5 |
| Presser Foot Pressure Adjustment | Yes |
| Side Feeding | Yes |
| Projected Gridline Marker | No |
Embroidery Features
| Built-in Embroidery Designs (non-license) | 318 |
| Max. Embroidery Area (X x Y) | 8" x 12" |
| Built-in Frame Designs | 10 Shapes x 14 Stitch Patterns |
| Snowman® Embroidery Positioning Marker | Feature not available |
| Drag & Drop Editing | Yes |
| Cap Frame Capability | Feature not available |
| Pattern Rotating | 1, 10 or 90 Degrees |
| Appliqué Creator Function | Feature not available |
| Built-in Embroidery Lettering Fonts | 17 |
| V-Sonic™ Pen Pal for embroidery | Feature not available |
| Built-in Disney/Pixar® Character Designs | No |
| InnovEye™ Technology | Feature not available |
| Built-in Border Function & Designs | Yes |
| Space Reduction in Embroidery Alphabets | Yes |
| Colour Shuffling™ Function | Feature not available |
| Programmable Monochrome Embroidery | Yes |
| On-Screen Automatic Density Adjustment (STB) | Yes |
| Thread Wiper | Yes |
| Droplight™ Embroidery Positioning Marker | Available for additional purchase |
| InnovaChrome™ LED Thread Colour System | Feature not available |
| My Custom Design™ Feature | Feature not available |
| Colour Sort | Yes |
| Curving Text on Screen Editing | Yes |
| Max. Embroidery Speed (stitches per minute) | 1,050 |
| Included Embroidery Hoops | 5" x 7" Frame,8" x 12" Frame |
| Automatic Feed Thread Cutting | Yes |
| Resume Function | Yes |
| Sewing Decorative Stitches w/Embroidery Arm | Yes |
| Compatible with Brother Embroidery Software | Yes, available for additional purchase |
| Trial Position/Layout Function | Yes |
| Projected LED Embroidery Pointer | No |
Quilting Features
| Knee Lifter | Included |
| Automatic Height Adjuster™ AHA® Feature | Yes |
| Pivot Function | Yes |
| MuVit™ Digital Dual Feed | Available for additional purchase |
| Built-in Quilting Stitches | Yes |
| Drop Feed/Free Motion | Yes, manual |
| Free Motion Quilting Foot | Included |
Carton Contents
| Other Included Accessories | 2 Embroidery Frame Sets,Bobbins,Cord Guide Bobbin Cover,Embroidery Bobbin Thread,Embroidery Needle Plate Cover,Foot Controller,Grid Sheet Set,Knee Lifter,Spool Caps,Stabilizer Material,Straight Stitch Needle Plate |
| Protective Case | Soft cover included |
| Included Accessory Feet | 1/4" quilting foot with guide,Blind stitch foot,Button sewing foot,Buttonhole foot,Free-motion echo quilting foot,Free-motion open toe quilting foot,Free-motion quilting foot,Monogramming foot,Overcasting stitch foot,Straight stitch foot,Zigzag foot,Zipper foot |
| Wide Table | Available for additional purchase |
| Standard Presser Feet Included with Machine | 12 |
| Foot Controller | Included |
Other
| Warranty | 25-Year Limited Warranty |
Basic Features
| LCD Size (inches) | 3.6" x 6.0" |
| Media Type(s) | USB |
| Software Upgrades | Yes |
| On-Screen Editing | Yes |
| Thread Sensor On/Off | Yes |
| Thread Sensor | Upper and bobbin |
| Stitch Select | Touch Panel |
| Opening Screen | Yes |
| Adjustable Bobbin Winding Speed | Yes |
| Lighting | LED 10" Lighting |
| Easy Bobbin Winding | Automatic bobbin winding system |
| Quick Set™ Bobbin | Yes |
| Computer Connectivity with Update Capability | Yes |
| Needle Threading System | Yes |
| Projector | No |
| Automatic Thread Cutter | Yes |
Feets & Guides
- Item #:
- SA109
- Item #:
- SA109
- Item #:
- SA110
- Item #:
- SA110
- Item #:
- SA120
- Item #:
- SA120
- Item #:
- SA114
- Item #:
- SA114
Brother SA126 Narrow Hem Foot 7 mm
- Item #:
- SA126
Brother SA126 Narrow Hem Foot 7 mm
- Item #:
- SA126
Brother SA125 1/4" Quilting Foot
- Item #:
- SA125
Brother SA125 1/4" Quilting Foot
- Item #:
- SA125
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA132 Quilting Guide for Foot Holder
- Item #:
- SA132
Brother SA133 Blind Stitch Foot
- Item #:
- SA133
Brother SA133 Blind Stitch Foot
- Item #:
- SA133
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA140
- Item #:
- SA141
- Item #:
- SA141
Brother SA145 Clearview Foot 7 mm
- Item #:
- SA145
Brother SA145 Clearview Foot 7 mm
- Item #:
- SA145
Brother SA147 Open Toe Foot 7 mm
- Item #:
- SA147
Brother SA147 Open Toe Foot 7 mm
- Item #:
- SA147
Brother SA150 Pearls and Sequins Foot
- Item #:
- SA150
Brother SA150 Pearls and Sequins Foot
- Item #:
- SA150
Brother SA158 7-hole Cording Foot 7 mm
- Item #:
- SA158
Brother SA158 7-hole Cording Foot 7 mm
- Item #:
- SA158
Brother SA160 Stitch Guide Foot
- Item #:
- SA160
Brother SA160 Stitch Guide Foot
- Item #:
- SA160
Brother SA161 Adjustable Zipper & Piping Foot
- Item #:
- SA161
Brother SA161 Adjustable Zipper & Piping Foot
- Item #:
- SA161
- Item #:
- SA164
- Item #:
- SA164
Brother SA167 Straight Stitch Foot 7 mm
- Item #:
- SA167
Brother SA167 Straight Stitch Foot 7 mm
- Item #:
- SA167
Brother SA176 Zig Zag Foot with Ankle
- Item #:
- SA176
Brother SA176 Zig Zag Foot with Ankle
- Item #:
- SA176
Brother SA177 Side Cutter 7 mm
- Item #:
- SA177
Brother SA177 Side Cutter 7 mm
- Item #:
- SA177
Brother SA179 Pintuck Foot 7 mm
- Item #:
- SA179
Brother SA179 Pintuck Foot 7 mm
- Item #:
- SA179
Brother SA184 Edge-Joining Foot
- Item #:
- SA184
Brother SA184 Edge-Joining Foot
- Item #:
- SA184
Brother SA186 Metal Open-Toe Foot
- Item #:
- SA186
Brother SA186 Metal Open-Toe Foot
- Item #:
- SA186
Brother SA185 1/4" Piecing Foot-Guide
- Item #:
- SA185
Brother SA185 1/4" Piecing Foot-Guide
- Item #:
- SA185
Brother SA188 Open-Toe Walking Foot
- Item #:
- SA188
Brother SA188 Open-Toe Walking Foot
- Item #:
- SA188
Brother SA191 Stitch-in-the-Ditch Foot
- Item #:
- SA191
Brother SA191 Stitch-in-the-Ditch Foot
- Item #:
- SA191
- Item #:
- SA192
- Item #:
- SA192
Brother SA195 MuVit Open-Toe Dual-Feed Foot
- Item #:
- SA195
Brother SA195 MuVit Open-Toe Dual-Feed Foot
- Item #:
- SA195
Brother SA200C Dual-Feed Couching Foot for V-Series
- Item #:
- SA200C
Brother SA200C Dual-Feed Couching Foot for V-Series
- Item #:
- SA200C
- Item #:
- SA538
- Item #:
- SA538
Bobbins
Embroidery Frames
Brother SA448C Square Embroidery Frame 6" x 6"
- Item #:
- SA448C
Brother SA448C Square Embroidery Frame 6" x 6"
- Item #:
- SA448C
General
Brother SA503 10-Spool Thread Stand
- Item #:
- SA503
Brother SA503 10-Spool Thread Stand
- Item #:
- SA503
Brother SA519 Iron-on Backing Stabilizer
- Item #:
- SA519
Brother SA519 Iron-on Backing Stabilizer
- Item #:
- SA519
Brother SA562C King-Spool Thread Stand
- Item #:
- SA562C
Brother SA562C King-Spool Thread Stand
- Item #:
- SA562C
Brother SA561C 10-Spool Thread Stand
- Item #:
- SA561C
Brother SA561C 10-Spool Thread Stand
- Item #:
- SA561C
Brother SAFMGRIP Free-Motion Grip
- Item #:
- SAFMGRIP
Brother SAFMGRIP Free-Motion Grip
- Item #:
- SAFMGRIP
Brother SAMFFCC Multi-Function Foot Controller
- Item #:
- SAMFFCC
Brother SAMFFCC Multi-Function Foot Controller
- Item #:
- SAMFFCC
Embroidery Thread
Brother SA740 40-Colour Embroidery Thread Set
- Item #:
- SA740
Brother SA740 40-Colour Embroidery Thread Set
- Item #:
- SA740
Brother Black Embroidery Bobbin Thread - 60-weight
- Item #:
- SAEBT999
Brother Black Embroidery Bobbin Thread - 60-weight
- Item #:
- SAEBT999
Extension Tables
- Item #:
- SAWT6200DC
- Item #:
- SAWT6200DC

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsWarranty
25-Year Limited Warranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask












