Brother HL-L9310CDW Colour Laser Printer
- Model #:
- HLL9310CDW HLL9310CDWBrother
This business colour laser printer is a smart choice for mid-size workgroups with higher print volumes See full product description
Product Description
The Brother HL-L9310CDW business-durable colour laser printer is designed for mid-sized workgroups with higher print volumes. Low total cost of ownership with included super high-yield 6,500-page cartridges and even lower cost printing with ultra high-yield 9,000-page Brother Genuine replacement cartridges (approximate yields based on ISO/IEC 19798). Prints up to 33ppm in black and colour. Scalable to fit virtually any office, add either optional trays to increase capacity to 1,300 sheets or transform this printer into a floor-standing model with the tower tray option (520 sheets x 4 trays). 2.7" colour Touchscreen display provides easy navigation. Advanced security features for network user authentication.
To learn more about the 'Brother HL-L9310CDW Colour Laser Printer', download the brochure here.
Main Features
- Fast, high-quality printing. Features a business durable design with high-impact business document printing at up to 33 pages per minute in both color and black
- Low total cost of ownership. Includes Brother Genuine super high-yield 6,500-page cartridges for built-in value. For even lower cost printing, use Brother Genuine ultra high-yield 9,000-page replacement cartridges
- Scalable paper handling . A 250-sheet capacity paper tray is adjustable for letter or legal size paper along with a 50-sheet capacity multi-purpose tray for printing letterhead and alternative media. For additional capacity, optional paper trays are available in 250-sheet or 500-sheet capacities up to 1,300 sheets total capacity. Alternatively, a tower tray with stabilizer option includes four 520-sheet trays for a total input capacity of 2,380 sheets
- Advanced security features. Includes an integrated NFC card reader and Active Directory® support for network user authentication. Advanced features help protect against unauthorized device access and help control costs by restricting printing on a per user or group basis
- Flexible network connectivity . Built-in wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces to easily setup and share on your wireless or wired network.
- Convenient mobile device printing. Print from your mobile device via : AirPrint®, Google Cloud Print 2.0, Mopria®, Brother iPrint&Scan, Wi-Fi Direct®, and NFC.
- Adjustable, 2.7" color Touchscreen display. Offers easy menu navigation and printing from popular business cloud services including: DROPBOX, GOOGLE DRIVE , ONEDRIVE®, and more
- Easily print two-sided documents. Use the automatic duplex print feature to help reduce your printing costs and produce professional two-sided documents, presentations, brochures, and booklets.
- Outstanding customer support. Free support for the life of your printer.
| Paper Handling Size - Paper Tray | Letter,Legal,Executive,A4,A5,A6 |
| Duplex Printing | Yes |
| Print Resolution (max. dpi) | Up to 2400 x 600 dpi |
| Max. B&W Print Speed | 33 ppm |
| Max. Colour Print Speed | 33 ppm |
| Barcode Printing | No |
| First Time to Print | 15 Seconds |
| Recommended Monthly Print Volume (Up to) | 6000 pages |
Carton Contents
| Carton Dimensions (W" x D" x H") | 642 x 603 x 578mm |
| Carton Weight | 26.8Kg |
| Carton Contents | (1) TN436BK Super High Yield Black Toner Cartridge (6,500 pages ) (1) TN436C/TN436M/TN436Y (6,500 pages each) (1) DR433CL Drum Unit (50,000 pages ) CD-ROM Includes User's Manual and Printer Drivers AC Power Cord Quick Setup Guide |
Copy
| Stand-alone Copying | Yes |
Scan
| Duplex Scanning | No |
Other
| Security Functions | Active Directory,Integrated NFC Card Reader,Secure print,Secure function lock,Setting lock |
| Sheet Weight - Paper Tray | 16-28 lb (Bond) |
| Standard Interface(s) | Ethernet 10/100/1000,Hi-Speed USB 2.0,Wireless 802.11b/g/n,Wireless 802.11b/g/n (with Wi-Fi Direct® protocol) |
| Paper Handling Size - Multipurpose Tray | Letter,C5 Envelope,Com-10,Envelopes,DL Envelope,Monarch,Width 3" to 8.5", Length 5" to 14" |
| Unit Weight | 22.2Kg |
| Sheet Weight - Multipurpose Tray | 16-43 lb (Bond) |
| Unit Dimensions (W" x D" x H") | 441 x 486 x 313mm |
Hardware Features
| Output Paper Capacity (Sheets) | 150 sheets |
| Standard Paper Capacity | 250 Sheet Paper Capacity |
| Optional Paper Capacity | 250 Sheet x 3 Paper Capacity |
| Multipurpose Tray Capacity | 50-sheet multi-purpose tray |
| Max. Monthly Duty Cycle | 80,000 pages |
| LCD Display | 2.7" Touchscreen |
| Standard Memory | 1Gb |
| Toner Save Mode | Yes |
Software Features
| Supported Network Protocols (IPv6) | CIFS Client,Custom Raw Port/Port9100,DNS resolver,FTP Server,HTTP/HTTPS server,ICMPv6,IPP/IPPS,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,NDP,RA,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TELNET Server,Web Services (Print) |
| Brother Cloud Apps | Office Print,Print "Creative Center" Templates |
| Printer Driver Compatibility | Windows®,Mac® |
| Wireless Network Security | WEP 64/128 bit,WPA-PSK (TKIP/AES),WPA2-PSK (AES) |
| Emulation(s) | BR-Script3,PCL6,PDF Version 1.7,XPS Version 1.0 |
| Supported Network Protocols (IPv4) | APIPA (Auto IP),ARP,BOOTP,CIFS Client,Custom Raw Port/Port 9100,DHCP,DNS Resolver,FTP Server,HTTP/HTTPS server,ICMP,IPP/IPPS,LDAP,LLMNR responder,LPR/LPD,mDNS,RARP,SMTP Client,SNMP v1,SNMP v2c,SNMP v3,SNTP Client,TELNET Server,TFTP client and server,Web Services (Print),WINS/NetBIOS name resolution |
Drums
- Item #:
- DR433CL
- Item #:
- DR433CL
General
Brother LT330CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT330CL
Brother LT330CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT330CL
- Item #:
- BU330CL
- Item #:
- BU330CL
Brother MX4000 Optional 4-Bin Mailbox (4 bins)
- Item #:
- MX4000
Brother MX4000 Optional 4-Bin Mailbox (4 bins)
- Item #:
- MX4000
Brother TC4000 Tower Tray Connector
- Item #:
- TC4000
Brother TC4000 Tower Tray Connector
- Item #:
- TC4000
Brother WT-320CL Waste Toner Box
- Item #:
- WT320CL
Brother WT-320CL Waste Toner Box
- Item #:
- WT320CL
Toner
Brother TN436BK Black Toner Cartridge, Super High Yield
- Item #:
- TN436BK
Brother TN436BK Black Toner Cartridge, Super High Yield
- Item #:
- TN436BK
Brother TN439BK Black Toner Cartridge, Ultra High Yield
- Item #:
- TN439BK
Brother TN439BK Black Toner Cartridge, Ultra High Yield
- Item #:
- TN439BK
Brother LT340CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT340CL
Brother LT340CL Optional Lower Paper Tray
- Item #:
- LT340CL

Downloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureDownloads & Documents
Downloads & Drivers
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Find Downloads & DriversManuals & Documents
Get Downloads & Drivers for this Product from the Brother Solutions Centre
Download Manuals & DocumentsProduct Brochure
Everything you want to know about your product is available in PDF.
Download Product BrochureWarranty
Return Policy
You can return any Brother machine purchased on brother.ca within 30 days of purchase as long as it’s unopened, intact and has a valid Return Material Authorization (RMA) number.* Contact us so that we can assess the best solution for you, either by providing you with a different machine, helping with the setup or issuing an RMA. Any shipping costs are at your expense. However, if we determine that the machine is defective—or if we’re otherwise responsible—we’ll be happy to arrange a pickup at our expense. Once we’ve inspected the return, we’ll refund your credit card.
If your machine was not purchased from brother.ca, simply let us know and we’ll do our best to find a solution.
To contact us through Ask a Question click here: https://support.brother.ca/app/ask






